IT
Tutaj jesteś

Jak wybrać serwer dedykowany? 5 parametrów, które należy sprawdzić

19 maja 2023 IT serwer dedykowany

Jeśli masz firmę i chcesz być obecny w Internecie, najlepszym rozwiązaniem jest serwer dedykowany, który zapewni Ci gwarantowane parametry sprzętowe i przepustowość. Z tego powodu chcemy wyjaśnić, jak wybrać odpowiedni serwer dedykowany biorąc pod uwagę 5 najważniejszych parametrów. Celem tego poradnika jest dostarczenie Ci odpowiednich narzędzi do wyboru serwera dedykowanego, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Co to jest serwer dedykowany?

Serwer, jak już zapewne wiesz, to nic innego jak komputer, któremu powierzono zadanie dostarczenia usługi, z której mogą korzystać inne komputery (zwane klientami) podłączone do tej samej sieci. Mówiąc o serwerach internetowych, mamy na ogół na myśli komputer, który jest stale podłączony do Internetu i w obrębie którego zainstalowane są programy pozwalające mu na świadczenie usług takich jak na przykład hosting stron internetowych, dzięki którym jedna lub więcej stron internetowych może być widoczna dla całego świata.

Jakie parametry serwera dedykowanego należy sprawdzić?

Wszyscy dostawcy serwerów dedykowanych oferują różne rodzaje serwerów do wynajęcia, a zatem będziesz musiał wybrać ten, który jest najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Wybór będzie dotyczył poniższych parametrów:

2. Procesor

Procesor (lub CPU) jest elementem sprzętowym, który decyduje o wydajności i szybkości działania serwera. Przy wyborze procesora do wynajmowanego serwera występują różne czynniki, takie jak marka i model, częstotliwość, liczba rdzeni itp. Niektóre serwery mają też więcej niż jeden procesor (tzw. serwer wieloprocesorowy). Moc i liczba procesorów ma znaczenie, zwłaszcza gdy konieczne jest wsparcie aplikacji internetowych wykonujących skomplikowane operacje, lub gdy chcemy przeprowadzić operacje wirtualizacji na serwerze.

2. RAM

Pamięć to kolejny kluczowy aspekt w procesie wyboru odpowiedniego serwera dedykowanego. Ilość wymaganej pamięci różni się w zależności od potrzeb. Uważaj, aby nie lekceważyć tego aspektu: pod pewnymi względami w rzeczywistości ilość i rodzaj pamięci mogą być ważniejsze niż procesor. Posiadanie wydajnego procesora i niewielkiej ilości dostępnej pamięci RAM może w rzeczywistości prowadzić do tego, że dane (w ciągłym tranzycie z pamięci RAM do procesora) nie będą dobrze przechowywane i spowoduje to spowolnienie lub nawet awarię systemu. Ponadto, jeśli używasz rozbudowanych aplikacji baz danych (takich jak na przykład MySQL), ważne jest, aby nie skąpić na pamięci RAM: w tym przypadku nie jest wskazane zejście poniżej 8 GB.

3. Pamięć masowa

Trzecim aspektem do rozważenia przy wyborze nowego serwera dedykowanego jest oczywiście jego zdolność do przechowywania danych, innymi słowy, trzeba starannie wybrać rozmiar dysku twardego i jego właściwości. Zalecane są oferty serwerów wyposażonych w dyski SSD ( Solid State Drive ), gdyż gwarantują one znacznie niższe czasy dostępu do danych niż klasyczne dyski magnetyczne. Preferowane są dyski twarde SATA i SAS, przy czym SATA jest standardem w serwerach średniej klasy, a SAS w serwerach wysokiej klasy.

4. Opcje panelu sterowania

Przechodzimy do parametrów serwerów powiązanych z oprogramowaniem. Panele kontrolne znacznie ułatwiają zarządzanie serwerem i uruchamianymi na nim aplikacjami. Większość z użytkowników korzysta z cPanel & WHM (tylko dla serwerów Linux) lub Plesk (obecnie dla serwerów Windows i Linux). cPanel i Plesk są wiodącymi w branży panelami kontrolnymi używanymi przez miliony firm na całym świecie. Są łatwe w nawigacji i posiadają szeroką gamą niesamowicie potężnych wbudowanych narzędzi administracyjnych, dlatego zwróć uwagę na te dwa panele kontrolne wybierając swój serwer dedykowany. 

5. Bezpieczeństwo serwera

Jeśli Twój serwer zostanie zhakowany, Twoje strony internetowe mogą przestać działać, a Twoja firma może zostać sparaliżowana. Jeśli dojdzie do naruszenia danych, istnieje również ryzyko ogromnych kar pieniężnych, utraty reputacji i działań prawnych ze strony klientów. To dlatego 60% zhakowanych firm kończy działalność w ciągu 6 miesięcy.

Mając to na uwadze, bezpieczeństwo powinno być czynnikiem decydującym przy wyborze dedykowanego dostawcy usług serwerowych. Należy rozważyć wszystko, od lokalizacji i fizycznego bezpieczeństwa centrum danych do zakresu funkcji bezpieczeństwa, które Twój host zapewnia w ramach swojego pakietu i jako usługi dodatkowe.

Należy szukać najnowocześniejszych firewalli, systemów zapobiegania włamaniom, bezpieczeństwa aplikacji internetowych, ochrony przed DDoS oraz zapobiegania złośliwemu oprogramowaniu i wirusom. Ponadto usługodawcy powinni zapewnić certyfikaty SSL, dedykowane adresy IP oraz filtrowanie spamu.

Źródła: https://hostingdedykowany.pl/https://jakwybrachosting.pl/serwery-dedykowane/https://hostingserwerow.pl/serwery-dedykowane/

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

systemy bezpieczeństwa data center