korpol.pl

Internet Komputery Marketing

jak sprawdzić czyjeś ip
Komputery

Jak sprawdzić czyjś adres IP?

Wielu osobom wydaje się, że Internet zapewnia im bezgraniczną anonimowość, a przez to mogą robić wszystko, co im się podoba. Jednakże prawda leży całkowicie po przeciwnej stronie. Korzystając z internetu, należy pamiętać, że każdy komputer posiada przypisany adres IP, który może w jednoznaczny sposób określić lokalizację stacji roboczej.

Co to jest adres IP?

Adres IP to ciąg liczb nadawany komputerowi lub całej sieci komputerowej w celu ich identyfikacji w warstwie trzeciej modelu OSI. Adres IP może się zmieniać na przestrzeni czasu, ale pomimo tego istnieje możliwość ustalenia lokalizacji i tożsamości użytkownika. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje adresów IP – adresy w wersji czwartej i szóstej. Pierwszy rodzaj jest bardziej popularny, ponieważ drugi dopiero zaczyna być wykorzystywany na szerszą skalę. Adres IP w wersji czwartej jest podzielony na cztery oktety. Każdy oktet jest oddzielony od pozostałych kropką i reprezentuje liczbę od 0 do 255. Przykładowy adres IP to: „192.168.0.1”.

Jak sprawdzić czyjeś IP?

Sprawdzenie czyjegoś adresu IP w obecnych czasach nie wymaga zbyt specjalistycznej wiedzy. Jest to możliwe, ponieważ istnieją gotowe narzędzia, które praktycznie działają automatycznie. Przykładem takiego programu jest aplikacja działająca na zapleczu strony http://sniffip.com. Jej działanie jest bardzo proste. Wymaga wygenerowania linku, który będzie prowadził do jakiejś konkretnej strony. Następnie taki link należy przesłać do osoby, której IP chcemy sprawdzić. Kiedy „ofiara” kliknie odsyłacz, zostanie przekierowana na wybraną przez nas witrynę. Jednak wcześniej zostanie ona przechwycona przez program, który wyłuska adres IP i wyświetli go na stronie śledzenia. Ponadto z wykorzystaniem wspomnianej aplikacji można przeskanować otwarte porty oraz wyświetlić jej przybliżoną lokalizację.

Drugim sposobem na sprawdzenie czyjegoś IP jest wykorzystanie do tego e-maila. Jednakże sposób ten nie zadziała w każdym przypadku i zależy od serwera pocztowego, z którego się korzysta. Chcąc sprawdzić adres IP nadawcy wiadomości, np. w poczcie Gmail, należy wejść w daną wiadomość, następnie kliknąć opcję „pokaż oryginał”. Opcja ta jest ukryta pod ikoną trzech pionowych kropek. W efekcie tej akcji wyświetli się cała wiadomość ze specjalnymi nagłówkami, które sprawiają, że wiadomości trafiają do odpowiednich osób. Właśnie wśród tych nagłówków trzeba szukać linii zaczynającej się od „Received: from”. W wierszu tym powinien znajdować się adres IP nadawcy.

Podsumowując, sprawdzenie obcego IP jest dosyć prostą czynnością, którą jest w stanie wykonać prawie każdy. Z tego powodu należy pamiętać, że przeciętny użytkownik Internetu nie jest anonimowy.