IT
Tutaj jesteś

Jakie są podstawowe funkcje rozbudowanego oprogramowania do paragonów i kas fiskalnych?

18 marca 2022 IT Jakie są podstawowe funkcje rozbudowanego oprogramowania do paragonów i kas fiskalnych

Oprogramowanie do obsługi drukarek fiskalnych to dość specyficzne narzędzie, którego możliwości nie ograniczają się wyłącznie do ich obsługi. Tak naprawdę są to bardzo złożone i funkcjonalne aplikacje, których możliwości z pewnością warto poznać. Czas dowiedzieć się o nich czegoś więcej!

Sporządzanie faktur

Praktycznie każdy program do paragonów powinien posiadać funkcję sporządzania faktur. Mowa tu o obsłudze faktur sprzedażowych, zakupowych, faktur RR, a także o bieżącym kontrolowaniu terminów płatności. Ta ostatnia funkcja jest szczególnie istotna, gdyż nawet niewielkie przedsiębiorstwo musi borykać się jednocześnie z wieloma fakturami, których termin płatności może wynosić 7, 14, a nawet 21 dni. W tym przypadku narzędzie to pozwoli na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa i znacznie zwiększy jego zdolność do regulacji bieżących płatności.

Sporządzanie paragonów i obsługa drukarek

Zaletą dobrego i funkcjonalnego programu do paragonów jest możliwość ich szybkiego wystawiania i to na dowolny asortyment. Co więcej, narzędzie to powinno z łatwością „radzić sobie”z różnymi stawkami podatku VAT, które są przypisane do określonych rodzajów asortymentu. Należy przy okazji podkreślić, że program do drukarki fiskalnej jest kompatybilny tylko z niektórymi rodzajami urządzeń. Zwykle jednak są to urządzenia wyprodukowane przez czołowych polskich producentów, takich jak m.in. POSNET lub NOVITUS.

Polityka magazynowa i kasowa

Obsługa magazynu i kasy to jedna z istotniejszych cech rozbudowanego oprogramowania do kas fiskalnych. Jeśli chodzi o zarządzanie magazynem, to funkcja ta powinna obejmować ewidencjonowanie wszystkich towarów, jakie w danym momencie znajdują się na jego obszarze. Co więcej, narzędzie to powinno również obsługiwać funkcję obliczania wartości towarów, a także automatycznie sporządzać remanent, czyli spis oparty w tym przypadku na dokumentach księgowych. Z kolei w przypadku kasy, program do drukarki fiskalnej powinien pomagać w ustaleniu jej stanu, a także zapewniać możliwość generowania raportów kasowych za dowolny okres. Ważne, aby funkcja raportowania mogła również objąć konkretnego klienta.

Baza klientów i zarządzanie nią

Rozbudowany program do paragonów to aplikacja, która powinna posiadać zdolności w zakresie tworzenia, edytowania i usuwania wpisów z istniejących baz klientów. Zbiór takich danych może się okazać szczególnie pomocny w przypadku tych podmiotów, które w trakcie transakcji żądają sporządzenia faktury. Posiadanie dostępu do najważniejszych danych przedsiębiorstwa (NIP, dane kontaktowe) jest czynnikiem umożliwiającym wystawienie faktury VAT. W ramach istniejącego narzędzia można też oczekiwać, że będzie ono posiadało możliwość pobierania danych firm wprost z bazy danych GUS-u. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, narzędzie to powinno również zapewniać możliwość drukowania formularza zgód RODO.

Wszystkie te funkcje pozwalają na kompleksowe zarządzanie sporządzanymi fakturami i paragonami fiskalnymi, co jest szczególnie istotne w trakcie prowadzenia legalnej działalności gospodarczej.

aparat bezlusterkowy

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

emaile