Tutaj jesteś

Klimatyzacja serwerowni – dlaczego musi być perfekcyjnie dobrana?

5 stycznia 2023 Elektronika Klimatyzacja serwerowni

Pomieszczenia, w których znajdują się centra przetwarzania danych to miejsca, które mają olbrzymią wartość. I nie tylko mowa tu o aspekcie materialnym tychże urządzeń, choć jest to także oczywiste, ale też tego, co jest w nich przetwarzane. Dlatego też praca urządzeń innych poza samymi urządzeniami IT w serwerowniach także musi być dobrana idealnie do jej potrzeb.

Klimatyzacja serwerowni – czy potrzebna?

Jedną z najważniejszych funkcji pełni klimatyzacja serwerowni. Musi ona idealnie zadbać o odpowiednią temperaturę, wilgotność i ogólne środowisko, jakie zapewni dla optymalnego działania niezwykle obciążanej instalacji elektrycznej i urządzeń IT o wielkich mocach.

Klimatyzacja serwerowni – ekologia jako wymóg nowoczesności

Należy zacząć od tego, że w obecnym świecie stawia się na rozwiązania nie tylko bezpieczne dla konkretnych zadań i utrzymania optymalnych temperatur w przypadku klimatyzacji, ale także na to, że zastosowane urządzenia muszą być bezpieczne dla środowiska. Klimatyzacja serwerowni to w dzisiejszych czasach możliwości najlepszej możliwej ochrony sprzętów IT i bezpieczeństwa pracowników za pomocą wysokowydajnych, ekologicznych klimatyzatorów. Trzeba pamiętać o tym, że same urządzenia stworzone do przetwarzania olbrzymiej ilości danych wymagają zazwyczaj olbrzymich poborów prądu. System, który ma na celu utrzymanie odpowiednich poziomów, czy to temperatury, przepływu powietrza, czy wilgotności to kolejne urządzenie wymagające znów olbrzymich ilości energii. W ten sposób, używając urządzeń starszego typu, przyczyniamy się do jeszcze większych szkód dla otaczającego nas świata. Tymczasem klimatyzacja serwerowni w najnowocześniejszy sposób może dawać olbrzymie różnice dla Ziemi, a sprawdzać się skutecznie w pomieszczeniach z urządzeniami IT.

Co powinna zapewniać odpowiednio dobrana klimatyzacja serwerowni?

W zależności od obciążenia cieplnego pomieszczenia serwerowni stosuje się różnego rodzaju rozwiązania dotyczące ich klimatyzowania. Przy najmniejszych data centrach można zastosować niewielkie klimatyzatory naścienne o odpowiednio dobranych, niskich parametrach. W przypadku tych największych klimatyzacja serwerowni to nawet olbrzymie szafy precyzyjne dbające o każdy detal istotny w odpowiedniej pracy serwerów.

Temperatura to jeden z najistotniejszych parametrów odpowiednio klimatyzowanego pomieszczenia serwerowni. Powinna ona wynosić pomiędzy 18 a 27 stopni Celsjusza.

Wilgotność ma znaczenie niezależnie od wielkości serwerowni. Zawsze powinna się ona utrzymywać między 40 a 60%. Przy za niskiej mogą pojawić się problemy z wyładowaniami elektrostatycznymi przy za wysokiej problemy z pracą i korozja urządzeń.

Często stosuje się także systemy usuwania drobinek kurzu z powietrza dla idealnych parametrów przepływu powietrza.

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

technologia audio