Tutaj jesteś

Monitor o przekątnej 24 cale, czy 27 cali?

1 kwietnia 2023 Komputer monitory

Nawet w przypadku laptopów wiele osób decyduje się na zakup dodatkowego monitora. Przekłada się to na większy komfort użytkowania urządzenia. Obecnie wybór jest ogromny, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie odpowiednie monitory. Poszczególne modele różnią się pod wieloma względami, między innymi rozmiarem ekranu. Niektórym wystarczą 24 cale, inni wybiorą nieco większy monitor, czyli mający przekątną 27 cali. W przypadku każdego rozwiązania można mówić o zaletach i wadach. Warto wobec tego zapoznać się z nimi przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej.

Na jakie zdecydować się monitory przekątna 24 cale?

W przypadku monitorów mających 24 cale nie ma problemu z tym, aby zmieściły się na biurku, nawet jeśli jest ono o kompaktowych wymiarach. Istotną kwestią przy zakupie będzie rozdzielczość ekranu, która wpłynie na jakość wyświetlanego obrazu. Można liczyć na full HD, czyli rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Na rynku znajdują się także monitory 24 cale, które są w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości wuxga. Jest to wystarczające do pracy biurowej, obrabiania zdjęć, oglądania filmów, grania w gry. Podczas szukania idealnego monitora mającego 24 cale warto zwracać uwagę na matrycę. Do wyboru jest IPS, TN, MVA. Jeżeli komuś zależy na szerokich kątach widzenia i jak najlepszym odwzorowaniu barw, to powinien zdecydować się na matrycę IPS. Minusem tego rozwiązania będzie jednak opóźniony czas reakcji monitora.

Przy ograniczonym budżecie najlepiej sprawdzi się matryca TN. Wyposażone są w nią monitory w przystępnych cenach. Wyróżnia je także niezwykle krótki czas reakcji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Monitory z matrycą TN mają gorsze kąty widzenia. Alternatywą dla matrycy IPS i TN będzie monitor z matrycą MVA. Zapewnia dobre odwzorowanie kolorów, stosunkowo szerokie kąty widzenia i satysfakcjonujący czas reakcji. Przy wyborze monitora o przekątnej 24 cale powinno się mieć na uwadze częstotliwość odświeżania. Najczęściej wynosi ona 60 HZ. Ekran zostaje odświeżony 60 razy podczas jednej sekundy. Jeśli ktoś szuka monitora do pracy biurowej, będzie to dla niego w pełni wystarczające. Częstotliwość odświeżania powinna być większa podczas oglądania filmów i grania w gry komputerowe. Im wyższy będzie ten parametr, tym więcej zapłaci się za monitor.

Monitory przekątna 27 cali – co ma znaczenie?

Jeśli ktoś szuka większego monitora, to można mu polecić modele mające przekątną 27 cali. W pierwszej kolejności należy oczywiście określić swoje oczekiwania i preferencje. Dla jednych znaczenie ma przede wszystkim jak najlepsza jakość obrazu. Drugich interesuje wysoka rozdzielczość. Inny monitor sprawdzi się do pracy biurowej, oglądania seriali, obrabiania zdjęć, montowania filmu, grania w wymagający gry. W przypadku monitorów mających 27 cali nie można liczyć na 4K. Jest on nadal za mały. Przy tak dużej rozdzielczości trzeba wyposażyć się w urządzenia mające przynajmniej 32 cale.

Niemożliwe jest cieszenie się wysokiej jakości obrazem przy zbyt niskiej liczbie pikseli. Korzystanie z monitorów 27 cali jest wygodniejsze. Jeśli jednak nadal dla kogoś to za mało, to może zdecydować się na dwa mniejsze monitory. Będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które pracują na komputerze. Zamiast jednego dużego monitora graficy i programiści bardzo często wybierają dwa urządzenia o mniejszej przekątnej. W ten sposób mogą zwiększyć efektywność pracy, ułatwić sobie realizację zadań i przyspieszyć cały proces. Gracze również coraz częściej decydują się na takie rozwiązania, aby zapewnić sobie jak najlepsze pole widzenia.

Co warto mieć na uwadze przy zakupie monitora?

Podczas wybierania monitora warto zwrócić uwagę na to, czy matryca jest matowa, błyszcząca, półmatowa. Jeśli ktoś pracuje na komputerze przede wszystkim za dnia, bez zasłoniętego okna, to najlepszym rozwiązaniem będzie monitor z powłoką matrycy matową. Można liczyć na świetną czytelność ekranu. Trzeba jednak mieć na uwadze gorszą intensywność kolorów. Z kolei powłoka błyszcząca będzie odpowiednia dla grafików i fotografów. Zapewnia szeroką gamę odcieni. Kolory są żywe i nasycone.

Natomiast powłoka półmatowa jest antyrefleksyjna. Kolejną kwestią jest to, czy monitor ma być płaski, czy może zakrzywiony. Jeśli ktoś wybierze model o przekątnej 27 cali, może śmiało zdecydować się na monitor zakrzywiony. Rozwiązanie to nie sprawdzi się przy urządzeniach o mniejszej przekątnej. Istotna jest także ergonomia, czyli regulacja położenia monitora oraz synchronizacja obrazu, technologia chroniąca wzrok.

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak otworzyć plik AVIF