IT
Tutaj jesteś

Praca programisty bez doświadczenia – jak zacząć?

26 czerwca 2023 IT Praca programisty bez doświadczenia

Niezależnie od poziomu wykształcenia, branży czy miasta – każdy pracownik musiał kiedyś zacząć, a zatem każdy otrzymał szansę na podjęcie pracy w zawodzie pomimo braku doświadczenia. Są profesje, w których nauka obowiązków przebiega stosunkowo łatwo (np. sprzedawca w sklepie). W innych natomiast doświadczenie jest sporym atutem. Zawód programisty należy do tych drugich. Co więc zrobić, aby pomimo braku doświadczenia, otrzymać ciekawą pracę? Czy są inne niż etat możliwości zdobywania pierwszych szlifów?

Praca programisty – jak zdobyć pierwsze doświadczenie w zawodzie?

Doświadczenie najlepiej zdobywać ucząc się od starszych stażem kolegów. To w trakcie zajmowania się realnymi zagadnieniami, ale pod okiem czujnego i uprzejmego mentora, najłatwiej jest poznać specyfikę branży – zwłaszcza takiej jak programowanie, wymagającej dużej koncentracji.

Warto jeszcze w trakcie skorzystać z możliwości odbycia stażu w przedsiębiorstwie, które przyjmuje studentów. Można takie doświadczenie wpisać w CV, ale istnieje także opcja, że szczególnie zdolny uczeń pozostanie już na etacie,

Ważna jest także samodzielna praca – programowanie należy do dynamicznie rozwijających się dyscyplin i brak śledzenia nowinek szybko wykluczy cię z grona osób dysponujących wiedzą wystarczającą do efektywnej pracy.

Kto publikuje oferty pracy dla programisty bez doświadczenia?

Nie wszyscy pracodawcy wymagają doświadczenia. Programiści mogą liczyć na możliwość przyuczenia się do zawodu już na miejscu, podczas wykonywania swoich obowiązków. Należy oczywiście liczyć się z tym, że do momentu podszkolenia, nowicjuszom powierzane będą raczej najprostsze zadania, a także iż zarobią oni mniej niż wieloletni pracownicy.

Sprawdź aktualne oferty na GoWork.pl. Z łatwością zweryfikujesz, którzy pracodawcy podają doświadczenie jako warunek konieczny do podjęcia pracy, a którzy są chętni do wystąpienia w roli nauczyciela. Wbrew pozorom, tych drugich jest całkiem sporo. Firmy cenią sobie młodych, ambitnych i chętnych do nauki pracowników. Są skłonni do podjęcia trudu ich dokształcenia, aby zbudować w ten sposób dynamiczny i zgrany zespół.

Czy samozatrudnienie to odpowiednia ścieżka kariery dla programisty?

Programista należy do wolnych zawodów, których przedstawiciele bardzo często decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej. To ciekawa alternatywa dla etatu, dająca więcej swobody, ale i wiążąca się z dodatkowymi obowiązkami.

Czy początkujący programista może otworzyć swoją firmę? Teoretycznie tak, ale nie jest to najlepsza droga. W początkowym etapie pracy lepiej przyglądać się komuś, kto już dobrze zna tajniki zawodu. Ciężko będzie również pozyskać klientów, jeśli dowiedzą się oni, że jeszcze nie pracowałeś w zawodzie. Oszustwo również się nie opłaca – jeśli twoja niekompetencja wyjdzie na jaw, możesz już nigdy nie pozbyć się złej sławy na lokalnym rynku.

Ile jest warta dla pracodawców praca programisty bez doświadczenia?

Nie ma co się oszukiwać – programista bez doświadczenia nie zarobi od razu średniej płacy w tym zawodzie. A ta jest imponująca, bo wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Co więcej, nawet junior zarobi więcej niż średnia krajowa (ok. 8000 zł). Na samym początku na pewno otrzymasz niższą stawkę.

Jednocześnie w zawodzie programisty możliwy jest błyskawiczny awans – jeśli się sprawdzisz i dasz się poznać jako osoba zmotywowana do działania i łatwo przyswajająca wiedzę, pierwszą podwyżkę dostaniesz zapewne już po okresie próbnym.

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

systemy bezpieczeństwa data center