korpol.pl

Internet Komputery Marketing

zalety linuxa
Komputery

Wady i zalety linuxa

Być może nie każdy użytkownik komputera o tym wie, lecz jeśli nie znajdzie się na nim specjalny system operacyjny, służący za podstawę działania komputera, to nawet najlepszy i najszybszy procesor na nic się w tym wypadku zda. Co jednak ciekawe, popularny Windows nie jest jedyny system na rynku. Innym, nieco mniej popularnym rozwiązaniem jest Linux. Jakie są jego wady i zalety oraz czy warto na niego przejść, zamiast korzystać z Windowsa?

Zalety linuxa

Każdy, kto kupował choć raz system operacyjny giganta z Redmont doskonale wie, jak drogie są to zakupy. Zwykła bazowa wersja Windowsa to koszt często około tysiąca złotych. Nic więc dziwnego, że tak kuszący pod tym względem wydaje się linux, ponieważ jest to system całkowicie darmowy. Nie tylko nie kupuje się go w sklepie, co wręcz legalnie pobiera z internetu. Co ciekawe, mogą z niego na tej same zasadzie korzystać osoby prywatne w domu, jak i również firmy, wykorzystując go do prowadzenia swojej działalności.
Innego typu bardzo istotną zaletą linuxa jest to, że jest to system o bardzo szerokiej liście wydań i wersji. Kod źródłowy jest otwarty i każdy ma do niego dostęp, więc wiele firm podejmuje się wydania swojej własnej wersji. Wpływa to rzecz jasna na wygodę użytkownika, który może zdecydować, jakie konkretnie wydanie go interesuje.
Nie da się również ukryć tego, że linux jest systemem o wiele bezpieczniejszym. Nie ma na niego tak ogromnej ilości wirusów, a także jest o wiele stabilniejszy i nie ma w jego przypadku ryzyka, że się zawiesi w najmniej oczekiwanym momencie. To właśnie z tych dwóch powodów bardzo często linux znajduje się np. na serwerach, czy też komputerach bankowych.

Wady linuxa

Niestety jak łatwo się domyślić, linux, choć pełen różnego rodzaju zalet, jest systemem, który posiada również pewne wady. Warto je poznać, zanim usunie się ze swojego komputera popularne okienka i zainstaluje pingwinka.
Jakie są zatem najważniejsze wady linuxa? Nie da się ukryć, że jest to system zdecydowanie trudniejszy w obsłudze. Co prawda dawno już twórcy odeszli od sterowania tekstowego i obecnie obowiązuje interfejs graficzny, lecz mimo to nadal wiele poleceń wykonuje się poprzez komendy, co niestety dla laika i osoby pierwszy raz mającej styczność z linuxem, może być niemałym szokiem. Drugą sprawą jest to, że na tym systemie istnieje znacznie uboższa biblioteka oprogramowania. Nie chodzi tu tylko o takie sprawy jak gry, czy też programy użytkowe, lecz również i tak prozaiczne sprawy, jak zwykłe sterowniki. Często może dojść do sytuacji, gdy np. karta dźwiękowa lub sieciowa nie będzie działała z powodu braku sterowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *