korpol.pl

Internet Komputery Marketing

bezpieczeństwo komputera
Komputery

5 rzeczy, które zapewnią bezpieczeństwo komputera

W tej chwili korzystając z internetu chcemy być lepiej chronieni, aby nikt nie mógł się wykraść naszych danych. Każdemu zależy, aby wszystkie dane dane były bardzo dobrze chronione. Dlatego powinniśmy się odpowiednio zabezpieczać przed włamaniami na nasze konta w różnych serwisach. W tym artykule zostanie przedstawionych pięć sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w sieci.

Trzeba pamiętać, że tryb incognito nie jest do końca bezpieczny

Kiedy korzystamy z trybu incognito podczas przeglądania internetu, to nie jesteśmy do końca chronieni. Nasze dane o korzystaniu z Internetu wędrują do dostawcy sieci. Ponadto jeśli korzystamy z internetu w pracy to  nasz szef może sprawdzić naszą aktywność w logach. Na pewno dużym plusem korzystania z trybu incognito jest to, że nie zapisuje się historia naszych wyszukiwań, ale też nie pokazuje się nasza lokalizacja. Kiedy chcemy być bardziej bezpieczni to warto aktualizować przeglądarki internetowe. Innym ciekawym aspektem jest to, że najczęściej korzystamy z wyszukiwarki Google, ale ona z kolei gromadzi nasze dane. Jeśli chcemy być anonimowi i bardziej bezpieczni to lepiej aby skorzystać z wyszukiwarki DuckDuckGo.

Należy korzystać z VPN do przesyłania danych

Dobrym rozwiązaniem, kiedy musimy przesłać dane jest włączenie dodatkowej ochrony w postaci Virtual Private Network, która jest bezpiecznym tunelem, przez który można wysyłać dane ukrywając lokalizacje. To bardzo dobre rozwiązanie, gdy korzystamy z internetu za pomocą publicznych Wi-Fi. Powinniśmy wybrać czy wolimy lepsze szyfrowanie, szybkość lub anonimowość, aby dobrać VPN pod swoje potrzeby. 

Należy sprawdzić, czy mamy zainstalowaną wtyczkę HTTPS

Musimy się upewnić, czy witryny otwierają się za pomocą bezpiecznego protokołu https. Jeśli tak nie jest to należy zainstalować w przeglądarkę wtyczkę HTTPS Everywhere, która pozwoli na uzyskanie bezpiecznego otwierania strony. Więcej o wspomnianej wtyczce możesz przwczytać tutaj. Zainstalowanie w/w wtyczki powoduje, że możemy też bezpiecznej przesyłać wrażliwe dane do innej sieci. Ta opcja pozwoli nam bezpieczniej wykonywać przelewy czy dokonywać zakupów.

Wybór odpowiedniego antywirusa pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa danych w komputerze

Dla poprawy bezpieczeństwa w czasie korzystania z komputera niezbędnym rozwiązaniem jest instalacja antywirusa. Ma on nas uchronić przed różnymi atakami, które mają na celu wykradnięcie naszych danych, poprzez zainfekowanie komputera. Kiedy chcemy dla siebie wybrać odpowiedni program antywirusowy to musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Najlepiej pobrać jeden z topowych płatnych programów antywirusowych. Dzięki temu mamy pewność, że antywisu ochroni nas przed zagrożeniami, które możemy znaleźć w internecie. Niektóre tanie programy antywirusowe mogą spowalniać działanie urządzenia, ale też instalować bezużyteczne programy nie pytając nas nawet o zgodę. Dlatego tak ważnej jest odpowiednie porównanie ofert poszczególnych firm.

Mądre tworzenie haseł

Kiedy chcemy zadbać o nasze bezpieczeństwo w sieci to powinniśmy używać jednego hasła do jednej strony internetowej. Trzeba też zadbać aby każde hasło składało się z różnej wielkości liter, najlepiej losowych, znaków interpunkcyjnych oraz cyfr. Możemy również skorzystać z generatora haseł, który jest wbudowany m.in. w przeglądarkę Chrom. Jeśli mamy trudność w zapamiętaniu haseł, możemy zainstowalować jeden z wielu dostępnych na rynku menadżerów haseł. Zarówno bezpłatne jak i płatne programy takie jak LastPass lub KeyPass będą dobre. Innym pomysłem jest też korzystanie z weryfikacji dwuetapowej. Wtedy na przykład potwierdzamy na telefonie, że to my logujemy się na komputerze i nie ma powinniśmy obawiać się żadnego zagrożenia. Kiedy ktoś będzie chciał się zalogować na nasze konto to napotka sporą przeszkodę w postaci dodatkowego zabezpieczenia. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.