Tutaj jesteś

Budowa anteny satelitarnej i jej typy

19 stycznia 2021 Elektronika budowa anteny satelitarnej

Antena satelitarna to antena, która odbiera lub wysyła sygnał z kosmosu. Używa się jej w gospodarstwie domowym do odbioru telewizji satelitarnej. Budowa anteny oraz jej różne typy mają ogromne znaczenie dla skuteczności i wydajności tych systemów. Istnieje szeroki wybór konstrukcji dostosowanych do różnych zastosowań i warunków. W tym artykule przyjrzymy się bliżej budowie anteny satelitarnej oraz przedstawimy najpopularniejsze typy, które rewolucjonizują dziedzinę komunikacji satelitarnej.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • z czego zbudowana jest antena satelitarna,
 • jakie istnieją typy anten,
 • czym charakteryzuje się każdy rodzaj anten,
 • jak dobrać antenę do odbioru telewizji naziemnej.

Budowa anteny satelitarnej

Najpopularniejsze anteny satelitarne mają od 18 do 35 cali, czyli ich średnica mieści się pomiędzy 45 a 90 cm. Takie anteny ustawia się w kierunku jednego satelity. Anteny o większej średnicy pozwalają na odbieranie mocniejszego sygnału, który częściowo zasłaniają drzewa lub podczas złej pogody.
Najczęściej używa się anteny zabudowanej z konwertera oraz czaszy i elementów mocujących.

Elementy anteny

Aby odbierać sygnał telewizji satelitarnej w domu, potrzebne są następujące elementy:

 • antena satelitarna,
 • uchwyt do zamontowania anteny,
 • konwerter o jednym lub dwóch pasmach,
 • kabel koncentryczny o odpowiedniej fali i wtyczce,
 • odbiornik satelitarny, np. dekoder.

Typy anten satelitarnych

Istnieje kilka różnych typów anten satelitarnych, z których każdy ma swoje unikalne cechy i zastosowania.

Anteny offsetowe 

To bardzo popularne anteny, których czasza znajduje się w pozycji pionowej. Punkt skupienia fal jest przesunięty od geometrycznego środka reflektora parabolicznego, zwykle o 23 stopnie. Dzięki takiej budowie łatwo się je montuje oraz ustawia. Budowa ta zapobiega również zbieraniu się deszczu i śniegu na lustrze anteny. Reflektor ma owalny kształt, a jego powierzchnia jest asymetryczna i nie jest zasłonięta przez promiennik, konwerter i wsporniki. Anteny o średnicy większej niż 1,2 m są rzadko dostępne na rynku.

Anteny paraboliczne

Jest to starszy typ anten, skierowanych wprost na satelitę. Są rzadko używane, przez trudności w montażu, które polegają na umieszczeniu konwertera w centralnym i pionowym miejscu.

Anteny panelowe 

Ten typ anten wywodzi się ze wcześniejszego stosowania w wojsku. Charakteryzuje je kształt prostokąta i łatwość w montażu. Można montować je w miejscach trudno dostępnych i zasmakować je specjalnymi naklejkami, np. przypominającymi kolor i strukturę zewnętrznej ściany domu. W takich antenach sygnał trafia w 95% od razu do konwertera. Anteny płaskie cechują się niższą czułością, głównie ze względu na mniejszą powierzchnię skuteczną, co prowadzi do mniejszego odbioru sygnału. Dodatkowo, tego typu anteny są bardziej podatne na zakłócenia pochodzące od innych satelitów.

Podstawowe parametry anten

Każda z anten, by spełniać swoją funkcję i przesyłać odpowiedni sygnał do dekodera musi posiadać konkretne parametry. Poza wymiarami, wagą oraz materiałem, z którego jest zbudowana antena ważnymi elementami są:
– współczynnik szumów – wysoka wartość współczynnika szumów odpowiada za wysoką jakość obrazu. Podaje się go w decybelach i powinien mieć od 0,3 do 0,1dB,
– sygnał wejściowy i wyjściowy – podaje się go w gigahercach (GHz) i jest określany indywidualnie dla polaryzacji ponownej i poziomej,
– możliwość przesyłania sygnałów – ta funkcja zależna jest od wartości współczynnika szumów. Umożliwia odbiór sygnału HD, Full HD lub HD Ready,
– rodzaj konwertera – ta cecha pozwala na podłączenie do konwertera od jednego do czterech dekoderów. Wyróżniamy konwerter pełnozakresowy, podwójny oraz poczwórny.
Podczas montażu anteny satelitarnej należy pamiętać o łatwym dostępie do niej w razie awarii. Antena nie musi być montowana na szczycie domu. Można ją zamontować na balkonie, co dodatkowo ochroni ją przed silnym wiatrem.

Jaką antenę wybrać do odbioru telewizji naziemnej?

Na rynku dostępne są różnorodne anteny, począwszy od małych anten pokojowych, aż po zaawansowane anteny kierunkowe, o długości przekraczającej 1 metr.

Pod względem konstrukcji, można wyróżnić następujące typy:

 • anteny pokojowe – zazwyczaj mają postać paneli i są wyposażone w wzmacniacz sygnału,
 • zewnętrzne anteny panelowe – wizualnie przypominają anteny pokojowe, ale są przeznaczone do użytku na zewnątrz. Większość z nich ma wbudowany wzmacniacz,
 • anteny dookólne – odbierają sygnał za pomocą całej swojej średnicy. Idealnie sprawdzają się w miejscach, gdzie odległość od nadajnika nie przekracza 60 km. Montaż jest bardzo prosty, ponieważ nie wymaga precyzyjnego ustawienia w określonym kierunku,
 • anteny kierunkowe – muszą być dokładnie ustawione w kierunku nadajnika. Zazwyczaj pozwalają na odbiór sygnału z odległości około 60 km bez konieczności użycia wzmacniacza,
 • anteny szerokokątne – nie wymagają tak precyzyjnego ustawienia jak anteny kierunkowe. Mogą odbierać sygnał z odległości nawet 100 km.

Nie istnieje jedna „najlepsza” antena do odbioru telewizji naziemnej. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i warunków. W niektórych przypadkach wystarczy prosta i niedroga antena pokojowa lub panelowa, która skutecznie odbierze sygnał z pobliskiego nadajnika. Jednak przy większej odległości od nadajnika lub obecności przeszkód, konieczne może być zastosowanie anteny o większym zysku lub innego typu. 

Podsumowanie

Istnieje kilka różnych typów anten satelitarnych, w tym anteny offsetowe, anteny paraboliczne, anteny panelowe oraz anteny płaskie. Każdy typ anteny ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Podczas wyboru anteny satelitarnej należy wziąć pod uwagę jej średnicę, która wpływa na odbiór sygnału. Różne anteny mają różne parametry, takie jak współczynnik szumów, sygnał wejściowy i wyjściowy, możliwość przesyłania sygnałów oraz rodzaj konwertera. Wybór anteny do odbioru telewizji naziemnej zależy od indywidualnych potrzeb, odległości od nadajnika i obecności przeszkód.

FAQ

Czy konwerter ma wpływ na jakość sygnału?

Konwertery mają równie istotny wpływ na jakość odbioru sygnału co anteny satelitarne. Konwerter o niskiej jakości może powodować problemy z obrazem. Należy szczególnie zwrócić uwagę na parametr zwanym współczynnikiem szumów. Im niższa wartość, tym lepsza jakość konwertera.

Czy pogoda może mieć wpływ na zakłócenia?

Deszcz i śnieg może mieć wpływ na jakość sygnału. Dostępne na rynku osłony konwertera są skutecznym środkiem ochrony przed opadami. Ich zastosowanie nie wpływa negatywnie na dostęp do sygnału i nie powoduje dodatkowej wilgoci.

Co jest potrzebne do odbioru telewizji naziemnej?

Aby móc oglądać telewizję naziemną, niezbędne są urządzenia, takie jak: antena, tuner DVB-T i kabel antenowy. Sprzęt ten jest niedrogi.

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

technologia audio