korpol.pl

Internet Komputery Marketing

co to jest ping
Komputery

Co to jest ping? Jak go sprawdzić?

Ping to wyraz, na który mógł natknąć się każdy użytkownik Internetu. Mogliśmy spotkać się z tym pojęciem podczas pomiarów prędkości Internetu, za pomocą któregoś z popularnych portali. Co to jest ping? Czy ma on wpływ na komfort przeglądania Internetu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania. Dowiesz się również, jak o sprawdzić i jak poprawić jego wartość.

co to jest ping

Czym właściwie jest ping?

Co to jest ping? Fachowa definicja pingu może nie być zbyt zrozumiała dla internauty, który nie dysponuje specjalistyczną wiedzą techniczną. W dużym uproszczeniu można napisać, że pozwala on sprawdzić, jakie jest opóźnienie w transmisji danych pomiędzy naszym komputerem a zewnętrznym serwerem. Opóźnienie mierzone przez ping przedstawione jest w milisekundach. Do komfortowego korzystania z Internetu niezbędny jest ping, który nie jest większy niż 50 milisekund. Optymalnym rozwiązaniem jest utrzymanie na poziomie 10-20 milisekund. W przypadku pingu większego niż 100 milisekund mogą być już zauważalne lagi, czyli opóźnienia. Tak duże opóźnienie może być już kłopotliwe podczas korzystania z gier sieciowych. Wszystkie czynności, które wykonują podczas rozgrywki nasi przeciwnicy zauważymy z opóźnieniem, którego czas zmierzony został przez ping.

Jak go sprawdzić?

Sprawdzenie wielkości pingu na komputerze nie jest trudne. Nie trzeba w tym celu korzystać z żadnych wyspecjalizowanych portali i dodatkowych programów. W systemie Windows musimy skorzystać z aplikacji Wiersz poleceń. Dostęp do niej można uzyskać poprzez wpisanie komendy cmd do okna wyszukiwania plików i programów. Po uruchomieniu wiersza poleceń naszym oczom okaże się czarne okno z linią komend. Sprawdzenie pingu odbywa się poprzez wpisanie do wiersza poleceń komendy składającej się z dwóch części. Pierwszą częścią jest polecenie „ping”, po którym wpisujemy drugą część komendy. Jest nią numer IP serwera, dla którego chcemy zmierzyć wartość. Przykładowa komenda może wyglądać w ten sposób: ping 66.249.90.136. Po zatwierdzeniu komendy enterem system Windows wyświetli wszystkie niezbędne dane.

co to jest ping

Jak poprawić ping?

Dowiedzieliśmy się już, że zbyt duża wartość nie jest komfortowa podczas prowadzenia rozgrywek w grach sieciowych. Jak więc polepszyć wartość ping? Jest na to kilka sposobów. Najprostszym sposobem jest wyłączenie wszystkich działających w tle aplikacji, które nie są niezbędne do działania komputera. Potrzebne może okazać się również wstrzymanie pobierania plików z Internetu. Jeżeli po przetestowaniu wyżej wymienionych sposobów nie nastąpi widoczna poprawa to kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie jakości instalacji internetowej i połączenia Wi-Fi. Można w razie potrzeby spróbować zmienić położenie routera Wi-Fi. W przypadku korzystania z połączenia przewodowego z Internetem dobrze jest sprawdzić wszystkie przewody i złącza. Poprawa wielkości wartości może również nastąpić poprzez wybranie innego serwera, z którym możemy się połączyć. Serwery położone blisko naszego miejsca zamieszkania mogą generować niższe pingi. Ostatecznością jest wymiana urządzeń służących do łączenia się z Internetem.

Wartość ping ma duże znaczenie dla komfortowego korzystania z Internetu. Niską docenią nie tylko zapaleni użytkownicy gier sieciowych. Jest on istotny podczas codziennego korzystania z Internetu. Warto więc kontrolować i poprawiać tę wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.