korpol.pl

Internet Komputery Marketing

co to jest ping
Komputery

Co to jest ping? Jak go sprawdzić?

Ping to wyraz, na który mógł natknąć się każdy użytkownik internetu. Mogliśmy spotkać się z tym pojęciem podczas pomiarów prędkości internetu, za pomocą któregoś z popularnych portali. Czym jest właściwie ping? Czy ma on wpływ na komfort przeglądania internetu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania. Dowiesz się również, jak sprawdzić ping i jak poprawić jego wartość.

Czym właściwie jest ping?

Co to jest ping? Fachowa definicja pingu może nie być zbyt zrozumiała dla internauty, który nie dysponuje specjalistyczną wiedzą techniczną. W dużym uproszczeniu można napisać, że ping pozwala sprawdzić, jakie jest opóźnienie w transmisji danych pomiędzy naszym komputerem a zewnętrznym serwerem. Opóźnienie mierzone przez ping przedstawione jest w milisekundach. Do komfortowego korzystania z internetu niezbędny jest ping, który nie jest większy niż 50 milisekund. Optymalnym rozwiązaniem jest ping na poziomie 10-20 milisekund. W przypadku pingu większego niż 100 milisekund mogą być już zauważalne lagi, czyli opóźnienia. Tak duże opóźnienie może być już kłopotliwe podczas korzystania z gier sieciowych. Wszystkie czynności, które wykonują podczas rozgrywki nasi przeciwnicy zauważymy z opóźnieniem, którego czas zmierzony został przez ping.

Jak sprawdzić ping?

Sprawdzenie wielkości pingu na komputerze nie jest trudne. Nie trzeba w tym celu korzystać z żadnych wyspecjalizowanych portali i dodatkowych programów. W systemie Windows musimy skorzystać z aplikacji Wiersz poleceń. Dostęp do niej można uzyskać poprzez wpisanie komendy cmd do okna wyszukiwania plików i programów. Po uruchomieniu wiersza poleceń naszym oczom okaże się czarne okno z linią komend. Sprawdzenie pingu odbywa się poprzez wpisanie do wiersza poleceń komendy składającej się z dwóch części. Pierwszą częścią jest polecenie „ping”, po którym wpisujemy drugą część komendy. Jest nią numer IP serwera, dla którego chcemy zmierzyć ping. Przykładowa komenda może wyglądać w ten sposób: ping 66.249.90.136. Po zatwierdzeniu komendy enterem system Windows wyświetli wszystkie niezbędne dane.

Jak poprawić ping?

Dowiedzieliśmy się już, że zbyt duży ping nie jest komfortowy podczas prowadzenia rozgrywek w grach sieciowych. Jak więc polepszyć wartość ping? Jest na to kilka sposobów. Najprostszym sposobem jest wyłączenie wszystkich działających w tle aplikacji, które nie są niezbędne do działania komputera. Potrzebne może okazać się również wstrzymanie pobierania plików z internetu. Jeżeli po przetestowaniu wyżej wymienionych sposobów nie nastąpi widoczna poprawa to kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie jakości instalacji internetowej i połączenia Wi-Fi. Można w razie potrzeby spróbować zmienić położenie routera Wi-Fi. W przypadku korzystania z połączenia przewodowego z internetem dobrze jest sprawdzić wszystkie przewody i złącza. Poprawa wielkości ping może również nastąpić poprzez wybranie innego serwera, z którym możemy się połączyć. Serwery położone blisko naszego miejsca zamieszkania mogą generować niższe pingi. Ostatecznością jest wymiana urządzeń służących do łączenia się z internetem.

Wartość ping ma duże znaczenie dla komfortowego korzystania z internetu. Niski ping docenią nie tylko zapaleni użytkownicy gier sieciowych. Jest on istotny podczas codziennego korzystania z internetu. Warto więc kontrolować i poprawiać tę wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *