Tutaj jesteś

Czy nowoczesne systemy komputerowe potrzebują antywirusa?

2 marca 2023 Komputer nowoczesne systemy komputerowe

Współcześnie cyberprzestępczość jest na tak wysokim poziomie, że każdy użytkownik internetu musi mieć się na baczności. Możliwość zhakowania systemu oraz zainfekowania komputera, laptopa, tabletu czy smartfonu przez złośliwe oprogramowanie jest naprawdę ogromna. Dlatego należy się odpowiednio zabezpieczyć i przestrzegać kilku zasad, które znacząco zwiększą bezpieczeństwo w sieci.

Czy antywirus jest potrzebny na Windows 10/11?

Wiele osób ma świadomość, że Windows Defender to darmowy antywirus, który posiada każdy użytkownik urządzenia z systemem Windows 8, Windows 10 i Windows 11. Jednak czy jest on na tyle niezawodny, aby w pełni bazować na jego ochronie? Kwestie są sporne – nie bez powodu wielu użytkowników używa dodatkowych zabezpieczeń, takich jak antywirus windows 10/11 od G DATA. Jest on kompatybilny z już istniejącą, systemową ochroną, ponadto posiada więcej funkcji. Pozwala m.in na:

 • Automatyczne skanowanie pobieranych plików w czasie rzeczywistym.
 • Skanowanie przychodzącej poczty i załączników pod kątem złośliwego kodu.
 • Natychmiastowe blokowanie wirusów szyfrujących.
 • Zabezpieczenie urządzenia przed zmanipulowanymi nośnikami danych, które podszywają się pod myszki lub klawiatury.

Jeśli nie jesteś pewien, czy podwójna ochrona jest dla Ciebie – darmowy antywirus marki G DATA pozwoli przetestować to rozwiązanie. Jeśli rozwiązanie nie będzie satysfakcjonujące – zawsze możesz zrezygnować!

Czy antywirus na system Mac jest przydatny?

Antywirus windows 10/11, tworzony przez różne firmy, nie jest żadną nowością – z łatwością możemy znaleźć jego wiele wariantów. Jednak co innego można powiedzieć o ochronie, jaką może dawać antywirus Mac. Ten wariant jest dostosowany do systemów operacyjnych Apple. Wiele osób zapewne zdaje sobie sprawę z tego, jakie opinie krążą o zewnętrznych aplikacjach, które tak chętnie blokuje ta firma i nie dopuszcza ich do jakichkolwiek plików systemowych.

Antywirus Mac od G DATA nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Jednak tym, co go wyróżnia jest wsparcie, jakie daje zarówno urządzeniu, jak i jego użytkownikowi. Jego głównymi zaletami są:

 • Wyjątkowo mocny skaner wirusowy, działający w czasie rzeczywistym.
 • Skanowanie nośników danych w poszukiwaniu szkodliwych plików.
 • Wprowadzenie kwarantanny dla podejrzanych plików.
 • Ochrona przed phishingiem – czyli podstawionymi, fałszywymi stronami internetowymi, których celem jest wyłudzanie danych osobowych i tych do logowania się.

Jak można się uchronić przed wirusami?

Bycie przezornym sprawdza się szczególnie w Internecie. Dlatego zawczasu minimalizuj ryzyko kontaktu ze złośliwymi oprogramowaniami. Pomoże w tym:

 • Sprawdzanie adresu domeny na którą wchodzisz – zamienione litery na cyfry (np. “1” zamiast “i” czy “3” podmienione za “E”) oraz wmieszanie znaków z innych alfabetów są ogromnymi, czerwonymi flagami.
 • Niewchodzenie w linki, wysyłane od obcych osób i botów.
 • Nielogowanie się gdziekolwiek z użyciem publicznego Wi-Fi.
 • Niepobieranie plików z nieznanych źródeł.

Materiał zewnętrzny

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak otworzyć plik AVIF