IT
Tutaj jesteś

Czym jest rozdzielacz lan?

21 stycznia 2021 IT rozdzielacz lan

Zapewne każda osoba, która chociaż trochę interesuje się informatyką, chociaż raz w życiu spotkała się z takim terminem jak rozdzielacz lan. W tym momencie pojawia się pytanie, czym tak właściwie jest ten rozdzielacz i do czego on służy. Z dużą dozą prawdopodobieństwa masa ludzi nie potrafiłaby odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jednakże odpowiedź nie jest taka trudna jak mogłoby się wydawać niektórym osobom.

Rozdzielacz lan

Otóż krótko mówiąc, rozdzielacz lan umożliwia nam wydzielenia danej jednostki wchodzące w skład sieci komputerowej lan, która łączy komputery na wspólnym określonym obszarze. Pozwala nam to na grupowanie poszczególnych sieci, aby optymalizować jakość połączeń między poszczególnymi użytkownikami konkretnych grup, co jest naprawdę ogromną zaletą. Rozdzielacz lan umożliwia przede wszystkim podłączenie wielu urządzeń za pomocą pojedynczego kabla do konkretnej lokalnej sieci komputerowej. Jeżeli nie możemy podpiąć dodatkowych kabli rozdzielacze będą świetnym rozwiązaniem. Warto wiedzieć, iż standardowe rozdzielacze lan pozwalają na podłączyć w tym samym czasie do dwóch urządzeń, co zapewne spodoba się wielu osobom. Taka czynność jest możliwa dzięki zastosowaniu kabla UTP/FTP. Należy wiedzieć, iż jeden adapter zostaje podłączony do dwóch miejsc w danym routerze bądź switchu, dzięki czemu do podłączenia urządzenia potrzebujemy tylko jednego kabla. W tej sytuacji pierwsza strona kabla zostaje podłączona do konkretnego miejsca dla konkretnej lokalnej sieci komputerowej. Natomiast druga zostaje rozdzielona wybranym adapterem na dwa porty, dzięki czemu możliwe jest podłączenie go do aż dwóch określonych urządzeń, co jest wielkim plusem. W przypadku standardowego rozdzielacza lan gwarantowany jest podział za pomocą 8-pinowego kabla typu RJ-45 na dwa porty tej samej klasy. Jeżeli chodzi o standardową długość kabla to wynosi ona w okolicach 15 lub 20 cm. Na pewno na rynku znajdziemy urządzeniu, które będą miały mniejszą lub większą długość. Jeśli chcemy poprawnie podłączyć nasz kabel należy wiedzieć, iż wymaga to podłączenia dwóch sztuk adaptera.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Gdy mamy zamiar tworzyć większe lokalne sieci komputerowych wypadałoby wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków wymaga to użycia rozdzielaczy lan. W przypadku dużym sieci stosowane są nadmiarowe połączenia. Pochodzą one z przełączników protokołu drzewa rozpinającego. Jeśli chcemy zapobiec efektowi pętli, konieczna będzie ich zdolność do zarządzania różnymi rodzajami ruchu.

aparat bezlusterkowy

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

emaile