IT
Tutaj jesteś

Dlaczego warto inwestować w User Experience (UX)?

2 października 2023 IT User Experience

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak wiele firm inwestuje w User Experience (UX) w swoich strategiach marketingu internetowego? Czy naprawdę warto poświęcić czas i środki na poprawę doświadczenie użytkownika na swojej stronie internetowej? Odpowiedź brzmi jednoznacznie – tak.

Dlaczego warto inwestować w User Experience (UX) w marketingu internetowym?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak wiele firm inwestuje w User Experience (UX) w swoich strategiach marketingu internetowego? Czy naprawdę warto poświęcić czas i środki na poprawę doświadczenie użytkownika na swojej stronie internetowej? Odpowiedź brzmi jednoznacznie – tak. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka powodów, dlaczego warto inwestować w UX w marketingu internetowym i jakie korzyści może przynieść Twojej firmie. 

Odpowiednio zoptymalizowana strona internetowa przyciąga użytkowników na dłużej. W przyjazny i intuicyjny sposób pozwala dotrzeć do informacji, produktu lub usługi, których akurat szukają. Jeżeli właściciel witryny zadba o User Experience, czyli całość wrażeń, jakich doświadcza internauta podczas korzystania z serwisu, istnieje duża szansa, że dokona zakupu lub zrealizuje inny cel: zapisze się do newslettera bądź wypełni formularz kontaktowy. Tego typu działania wraz ze starannie przemyślaną strategią pozycjonowania stron stanowią krok milowy w zdobywaniu przewagi konkurencyjnej. 

Rola UX w pozyskiwaniu i utrzymaniu klientów online  

Jednym z głównych korzyści inwestycji w UX jest zwiększenie konwersji. Dobra strona internetowa, która jest intuicyjna w obsłudze i dostosowana do potrzeb użytkowników, skłoni ich do podejmowania akcji, takich jak zakup produktu lub złożenie zapytania. Proste i czytelne funkcje na stronie mogą znacznie zwiększyć współczynnik konwersji, co bezpośrednio przekłada się na większy zysk dla Twojej firmy. 

User Experience to doświadczenia i odczucia użytkowników, które wywołuje w nich przeglądanie stron internetowych. Wrażenia internautów niekiedy stanowią o być albo nie być Twojego biznesu. Wpływają bowiem na liczbę konwersji, decyzje zakupowe klientów, a w konsekwencji wyniki ze sprzedaży. Estetyczna i funkcjonalna witryna jest wizytówką firmy, dlatego powinna kojarzyć się z jakością i profesjonalizmem. UX wpływa także na pozycjonowanie stron. Cena, jaką właściciel serwisu musi ponieść w związku z działaniami optymalizacyjnymi, zwraca się w postaci wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania oraz większej liczby wejść na witrynę. 

Kiedy użytkownicy odwiedzają Twoją stronę internetową i mają pozytywne doświadczenia, wzmacnia to ich lojalność wobec Twojej marki. Użytkownicy lubią wracać na strony, które są łatwe w obsłudze i oferują wartościowe treści. Dobre UX sprawia, że użytkownicy czują się docenieni i odpowiednio obsłużeni, co zwiększa zaufanie do Twojej marki. W miarę rozwoju zaufania wzrasta również skłonność do dokonywania zakupów i polecenia Twojej firmy innym osobom. 

Optymalizacja strony internetowej dla lepszej konwersji i wydajności  

User Experience ma również duże znaczenie dla optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO). Wyszukiwarki, takie jak Google, biorą pod uwagę jakość doświadczenia użytkownika podczas określania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Czytelna struktura, łatwa nawigacja i dostępność treści na stronie internetowej mają kluczowe znaczenie dla SEO. Inwestycja w UX może pomóc Twojej firmie zdobyć wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większą widoczność i dotarcie do potencjalnych klientów. 

W pierwszej kolejności warto zadbać o wartościowy i dostosowany do grupy docelowej content. Treści powinny być zrozumiałe i użyteczne dla odbiorców. Dla wzmocnienia efektu pozycjonowania strony należy umieścić w tekstach słowa kluczowe. Tworząc artykuły blogowe czy opisy kategorii, warto skupić się także na doborze wielkości i stylu czcionki, pogrubieniu nagłówków i najważniejszych informacji oraz zachowaniu odstępu między akapitami. 

Kolejną kwestią są treści wizualne, a więc różnego typu zdjęcia, filmy i grafiki umieszczane w obrębie witryny. Mają za zadanie urozmaicać zawartość strony oraz przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta. Ważne, aby zachować spójność między poszczególnymi elementami. W tym celu warto trzymać się jednej palety kolorystycznej i kilku wybranych odcieni. 

Zastanawiasz się, ile kosztuje pozycjonowanie stron? Nasza Agencja Grupa Tense ustala ceny w zależności od wielkości witryny, liczby produktów, konkurencji i ogólnych celów biznesowych. Warto skorzystać z tej usługi jako wsparcie działań z zakresu UX. 

Badania użytkowników i analiza zachowań: Jak poprawić UX na swojej stronie 

Jednym z pierwszych działań powinno być uporządkowanie strony docelowej. Co to oznacza? Należy stworzyć odrębne podstrony dla każdej oferty oraz zadbać o najistotniejsze elementy landing page’a. Należą do nich: nagłówek, krótki opis produktu lub usługi, obraz, CTA, formularz przeznaczony do zbierania danych o użytkownikach oraz opcjonalnie dowody społeczne, takie jak referencje, certyfikaty i współprace. Optymalizacja strony docelowej pod kątem UX obejmuje także zaprojektowanie prostego i przejrzystego układu.  

Wskaźnik odrzuceń to miara liczby użytkowników, którzy opuszczają Twoją stronę internetową po przeglądnięciu jednej tylko strony. Jeśli Twoja strona nie zapewnia odpowiedniego UX, użytkownicy są bardziej skłonni do szybkiego opuszczania strony i poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Dobrze zaprojektowany UX minimalizuje wskaźnik odrzuceń, sprawiając, że użytkownicy zostają na stronie i kontynuują interakcję, co zwiększa szanse na konwersję. 

Nie można również zapomnieć o stworzeniu responsywnej witryny, która mocno wpływa na efekt pozycjonowania stron. Cena takiej usługi zależy od wielu zmiennych, ale ma kluczowe znaczenie dla doświadczeń i odczuć użytkowników. Serwis powinien zostać dopasowany do ekranu urządzeń mobilnych (laptopów, tabletów, smartfonów) oraz działać na różnych przeglądarkach. 

Mobilność stała się kluczowym czynnikiem sukcesu w dzisiejszych czasach cyfrowych. Coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania stron internetowych, dlatego warto inwestować w UX, który jest responsywny i dopasowany do różnych urządzeń. Udostępnienie użytkownikom strony, która działa płynnie i wygodnie zarówno na komputerze, jak i na smartfonie, ma ogromny wpływ na pozytywne doświadczenie użytkownika i skłonicie ich do dłuższego czasu spędzonego na Twojej stronie. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

systemy bezpieczeństwa data center