korpol.pl

Internet Komputery Marketing

czym czyścić elektronikę
Elektronika Komputery

Czym czyścić elektronikę, by jej nie zaszkodzić?

Obecnie nikt nie wyobraża sobie życia bez urządzeń elektronicznych, a nawet większość osób korzysta z wielu z nich każdego dnia. Są to telefony, tablety, sprzęt audio, komputery czy telewizory. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak należy je czyścić, bo to, że trzeba to robić, chyba nie ulega wątpliwości.

Czyszczenie na zewnątrz i wewnątrz

Warto wiedzieć, że urządzenia elektroniczne brudzą się nie tylko na zewnątrz. Do ich wnętrza dostaje się przede wszystkim kurz i może on przenikać przez bardzo małe otwory, nawet gdy wydaje się, że jest to zupełnie niemożliwe, jak w przypadku laptopów. Należy jednak mieć tego świadomość, jak również tego, że zabrudzenia takie należy usuwać, najlepiej systematyczne. Inaczej bowiem przyczynią się do gorszenia działania sprzętu, zmniejszenia jego wydajności oraz przegrzewania się, co może nawet doprowadzić do spalenia się pewnych części. Czyszczenie wnętrza komputera czy laptopa najlepiej jednak powierzyć specjalistom. Dysponują oni specjalnymi, precyzyjnymi akcesoriami, bezpiecznymi środkami czyszczącymi, a przede wszystkim wiedzą, jak rozłożyć sprzęt, by go nie uszkodzić oraz złożyć w sposób gwarantujący jego poprawne funkcjonowanie. Jeśli zaś chodzi o zewnętrzne elementy, takie jak ekrany czy obudowy, można, a nawet należy czyścić je samodzielnie, zwłaszcza że potrzeba tego zachodzi często.

Kurz, brud, tłuste plamy

Na urządzeniach elektronicznych osadza się kurz, który na przykład na ekranach telewizorów jest mocno widoczny. Problemem są też tłuste plamy i odciski głównie palców, dające się we znaki głównie w przypadku telefonów. Jednak mają one na swej powierzchni znacznie więcej zabrudzeń, choćby, w przypadku kobiet, z makijażu – na skutek przykładania ich do twarzy. Z tego powodu są siedliskiem baterii, warto więc zwłaszcza wyświetlacze przecierać często. Czym czyścić elektronikę? Najlepiej używać do tego specjalnych czyścików, które mają formę suchych szmatek bądź ściereczek nasączonych alkoholem izopropylowym. Ekrany, na przykład komputera i telewizora, można też wyczyścić specjalną pianką, która doda im blasku.

W przypadku wodoodpornych sprzętów, jak telefony, można przecierać je wilgotną szmatką, choćby podczas ścierania kurzy w domu. Niektórzy decydują się też na użycie alkoholu – dobrze spisze się spirytus czy denaturat, które oczywiście skutecznie usuną bakterie. Mokrą szmatką można też myć obudowy innych sprzętów i takie elementy, które nie mają otworów, więc wiadomo, że woda nie dostanie się do środka. W innych przypadkach trzeba użyć suchej szmatki, a w przypadku zakamarków – pędzelka.