Tutaj jesteś

Czym czyścić elektronikę, by jej nie zaszkodzić?

25 grudnia 2020 Elektronika czym czyścić elektronikę

Obecnie nikt nie wyobraża sobie życia bez urządzeń elektronicznych, a nawet większość osób korzysta z wielu z nich każdego dnia. Są to telefony, tablety, sprzęt audio, komputery czy telewizory. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak należy je czyścić, bo to, że trzeba to robić, chyba nie ulega wątpliwości.

Zobacz także: Rewolucja w zasilaniu elektroniki: dlaczego akumulatory litowo-jonowe Samsunga zmieniają grę?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego regularne oczyszczanie elektroniki jest konieczne,
  • co stosować do czyszczenia elektroniki,
  • jak w bezpieczny sposób usuwać zabrudzenia.

Dlaczego czyszczenie elektroniki jest ważne?

Pierwsze pytanie, które warto sobie zadać, to dlaczego czyszczenie elektroniki jest tak ważne. Elektroniczne urządzenia są wrażliwe na kurz, brud, wilgoć i inne zanieczyszczenia. Nagromadzenie tych substancji może prowadzić do różnego rodzaju problemów, takich jak przegrzewanie się, zacięcie, awarie układów elektronicznych, a nawet uszkodzenia trwałe. Regularne czyszczenie pomoże uniknąć tych problemów i przedłuży żywotność naszych urządzeń.

Jakie narzędzia i środki stosować?

Przed przystąpieniem do czyszczenia naszej elektroniki musimy wiedzieć, jakie narzędzia i środki są bezpieczne i skuteczne. Oto kilka zaleceń.

Środki do czyszczenia ekranów

Do czyszczenia ekranów LCD, LED, czy OLED należy używać specjalnych środków przeznaczonych do tego celu. Niektóre domowe środki czyszczące mogą zawierać składniki, które mogą uszkodzić powłokę ochronną na ekranie, dlatego warto inwestować w profesjonalne preparaty.

Sprężone powietrze

Sprężone powietrze jest przydatne do usuwania kurzu z trudno dostępnych miejsc, takich jak szczeliny w klawiaturze lub otwory wentylacyjne w komputerze. Pamiętaj jednak, aby trzymać puszkę w pozycji pionowej i nie przechylać jej, gdyż może to spowodować wyrzut ciekłego gazu, co jest niebezpieczne.

Miękka ściereczka

Miękka ściereczka wykonana z mikrofibry jest idealna do czyszczenia powierzchni urządzeń elektronicznych. Zapewnia delikatne usunięcie brudu, nie rysując przy tym powierzchni.

Czyszczenie na zewnątrz i wewnątrz

Warto wiedzieć, że urządzenia elektroniczne brudzą się nie tylko na zewnątrz. Do ich wnętrza dostaje się przede wszystkim kurz i może on przenikać przez bardzo małe otwory, nawet gdy wydaje się, że jest to zupełnie niemożliwe, jak w przypadku laptopów. Należy jednak mieć tego świadomość, jak również tego, że zabrudzenia takie należy usuwać, najlepiej systematyczne. Inaczej bowiem przyczynią się do gorszenia działania sprzętu, zmniejszenia jego wydajności oraz przegrzewania się, co może nawet doprowadzić do spalenia się pewnych części. Czyszczenie wnętrza komputera czy laptopa najlepiej jednak powierzyć specjalistom. Dysponują oni specjalnymi, precyzyjnymi akcesoriami, bezpiecznymi środkami czyszczącymi, a przede wszystkim wiedzą, jak rozłożyć sprzęt, by go nie uszkodzić oraz złożyć w sposób gwarantujący jego poprawne funkcjonowanie. Jeśli zaś chodzi o zewnętrzne elementy, takie jak ekrany czy obudowy, można, a nawet należy czyścić je samodzielnie, zwłaszcza że potrzeba tego zachodzi często.

Czym czyścić elektronikę?

Kurz, brud, tłuste plamy

Na urządzeniach elektronicznych osadza się kurz, który na przykład na ekranach telewizorów jest mocno widoczny. Problemem są też tłuste plamy i odciski głównie palców, dające się we znaki głównie w przypadku telefonów. Jednak mają one na swej powierzchni znacznie więcej zabrudzeń, choćby, w przypadku kobiet, z makijażu – na skutek przykładania ich do twarzy. Z tego powodu są siedliskiem baterii, warto więc zwłaszcza wyświetlacze przecierać często. Czym czyścić elektronikę? Najlepiej używać do tego specjalnych czyścików, które mają formę suchych szmatek bądź ściereczek nasączonych alkoholem izopropylowym. Ekrany, na przykład komputera i telewizora, można też wyczyścić specjalną pianką, która doda im blasku.

W przypadku wodoodpornych sprzętów, jak telefony, można przecierać je wilgotną szmatką, choćby podczas ścierania kurzy w domu. Niektórzy decydują się też na użycie alkoholu – dobrze spisze się spirytus czy denaturat, które oczywiście skutecznie usuną bakterie. Mokrą szmatką można też myć obudowy innych sprzętów i takie elementy, które nie mają otworów, więc wiadomo, że woda nie dostanie się do środka. W innych przypadkach trzeba użyć suchej szmatki, a w przypadku zakamarków – pędzelka.

Ogólne wskazówki dotyczące czyszczenia elektroniki

Istnieją ogólne wskazówki zapewniające odpowiednie czyszczenie elektroniki:

  1. Wyłącz urządzenie i odłącz je od zasilania przed rozpoczęciem czyszczenia. Jest to ważne dla Twojego bezpieczeństwa oraz ochrony urządzenia przed uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią.
  2. Unikaj stosowania nadmiernego nacisku podczas czyszczenia. Elektronika jest delikatna, dlatego należy unikać mocnego naciskania, aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych lub uszkodzeń powierzchni.Jeśli używasz środków chemicznych do czyszczenia, upewnij się, że są one bezpieczne dla elektroniki. Zawsze czytaj etykiety i instrukcje dotyczące środków czyszczących, aby upewnić się, że są one odpowiednie.
  3. Nie stosuj wody bezpośrednio na urządzenia elektroniczne, chyba że jest to specjalnie zalecane przez producenta. Woda może wniknąć do wnętrza urządzenia i spowodować uszkodzenia elektroniczne. 
  4. Regularnie usuwaj kurz i brud z urządzeń elektronicznych. 
  5. Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo czyścić konkretne urządzenie, zajrzyj do instrukcji obsługi lub skontaktuj się z producentem. Każde urządzenie może mieć swoje specyficzne zalecenia dotyczące czyszczenia i konserwacji.

Podsumowanie

Czyszczenie elektroniki jest ważnym aspektem dbania o urządzenia. Pamiętaj, aby używać odpowiednich narzędzi i środków, wyłączać urządzenia przed czyszczeniem, unikać nadmiernego nacisku i stosować się do instrukcji producenta. Dzięki regularnemu czyszczeniu będziesz mógł cieszyć się długą żywotnością i niezawodnością swoich urządzeń.

aparat bezlusterkowy

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

aparat bezlusterkowy