korpol.pl

Internet Komputery Marketing

hosting z certyfikatem SSL
Elektronika

Dlaczego warto wybrać hosting z certyfikatem SSL?

Certyfikat SSL stanowi potwierdzenie wiarygodności strony internetowej. Jego instalacja zapewnia bowiem szyfrowanie połączenia oraz poufność danych. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku transakcji online. Mowa tu choćby o zakupach w sklepach internetowych. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie jest certyfikat SSL i dlaczego postawić powinno się na hosting z takim właśnie certyfikatem.

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to plik lub fragment kodu, który spełnia dwie funkcje. Pierwszą z nich jest autoryzacja i weryfikacja. Certyfikat SSL zawiera informacje o autentyczności strony internetowej, które wyświetlane będą użytkownikom strony po kliknięciu w symbol kłódki przy adresie url strony. Druga funkcja to szyfrowanie danych. W tym przypadku certyfikat SSL szyfruje dane przesyłane między komputerem użytkownika a serwerem. Dzięki temu nikt nie może ich odczytać. Jak dokładnie działa certyfikat SSL? Używa on kluczy do otwierania i zamykania dostępu do danych użytkownika. Sesja SSL składa się z dwóch kluczy, publicznego oraz prywatnego. Klucz publiczny stosowany jest do szyfrowania danych. Z kolei klucz prywatny stosowany jest do odszyfrowania danych, aby można było je ponownie odczytać.

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Wyróżnić można kilka rodzajów certyfikatów SSL. Pierwszym z nich jest Domain Validated (DV). Jest to podstawowy certyfikat SSL. Aby go otrzymać, należy potwierdzić, że jest się właścicielem strony, ale której ma być on wydany. Drugi rodzaj to Organization Validation (OV). W tym przypadku weryfikacji podlega nie tylko strona, ale i podmiot, dla którego certyfikat ma być wydany. Trzeci rodzaj certyfikatu to Extended Validation (EV). Ten rodzaj certyfikatu zapewnia najwyższy standard uwierzytelnienia. Dzięki niemu właściciel strony liczyć możne na największe zaufanie ze strony klientów. Wspomnieć można jeszcze o certyfikacie Wildcard. Jest on wykorzystywany w sytuacji posiadania wielu subdomen. Certyfikat ten zabezpiecza zarówno główną domenę, jak i wszystkie subdomeny.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania certyfikatu SSL?

Jak wspomniano, podstawowym zadaniem certyfikatu SSL jest ochrona danych użytkowników. Jednak z jego stosowania wynikają jeszcze inne wymierne korzyści. Jedną z nich jest zwiększenie ruchu na stronie. Trzeba bowiem wiedzieć, że algorytm wyszukiwarki Google uwzględnia certyfikat SSL. Oznacza to, że strony posiadające taki certyfikat mogą liczyć na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, a to z kolei przekłada się na większą liczbę odwiedzających. Sklepy internetowe posiadające certyfikat SSL na pewno liczyć mogą na zdecydowanie mniejszą liczbę porzuconych koszyków. Innymi słowy, klienci znacznie częściej dokonują zakupów w tych sklepach, które dbają o szyfrowanie i zabezpieczanie danych swoich użytkowników. Wszystko to sprawia, że dziś najlepszym wyborem jest hosting zapewniający certyfikat SSL. Szczególnie jeśli będzie to hosting z SSL na hostido.pl, gdzie liczyć można na nowoczesne rozwiązania w tym zakresie.