korpol.pl

Internet Komputery Marketing

jak sformatować komputer?
Komputery

Jak sformatować komputer? Poradnik

Jak sformatować komputer? Może wydawać się to trudnym zadaniem, ale w rzeczywistości jest całkiem proste! Ten przewodnik poprowadzi Cię przez etapy formatowania komputera, od tworzenia bootowalnego dysku USB do instalacji systemu operacyjnego. Na końcu, będziesz w stanie sformatować każdy komputer jak profesjonalista!

Czego dowiesz się z tekstu:

  • jak sformatować komputer z Windowsem
  • formatowanie komputera Mac
  • jak sformatować laptopa z systemem Chrome OS

Zobacz także: https://www.korpol.pl/komputer-nie-widzi-dysku/

Jak sformatować komputer z Windowsem?

Formatowanie komputera z systemem Windows może wydawać się zniechęcającym i skomplikowanym zadaniem, ale dzięki odpowiednim zasobom i wiedzy można to zrobić w zaledwie kilku krokach. Po pierwsze, musisz upewnić się, że wersja systemu Windows, której używasz, jest zgodna ze sprzętem systemowym. Stamtąd będziesz chciał wykonać kopię zapasową wszystkich ważnych dokumentów, zdjęć, muzyki i innych plików w ramach środków ostrożności. Następnie uruchomienie komputera z płyty CD-ROM lub dysku USB zapewni dostęp do wykonania szczegółowego procesu formatowania. Wreszcie, ponowna instalacja systemu Windows i ustawienie wszelkich sterowników lub innych programów, których potrzebujesz, kończy tę procedurę krok po kroku! Z uważną uwagą i instrukcjami podążanie za tymi krokami prawidłowo powinno zapewnić udane formatowanie komputera z systemem Windows.

Formatowanie komputera Mac

Formatowanie komputera Mac nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Dzięki kilku prostym krokom i odpowiednim narzędziom każdy może błyskawicznie uruchomić swój komputer Mac! Najpierw upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową wszystkich swoich danych na zewnętrznym dysku twardym lub w magazynie w chmurze. Następnie uruchom ponownie komputer i przytrzymaj klawisze Command + R jednocześnie, aż usłyszysz dwa dzwonki startowe. Po usłyszeniu tych dwóch gongów pojawi się ekran – z listy opcji wybierz Disk Utility. Kliknij zakładkę Wymaż i wybierz dysk, który chcesz sformatować; wybierz Mac OS Extended (Journaled) lub APFS. Gdy to zrobimy, kliknij Erase na dole strony, aby całkowicie sformatować urządzenie. Na koniec kliknij przycisk Zainstaluj i postępuj zgodnie z monitami, aby ponownie zainstalować system macOS – następnie uruchom ponownie komputer po wyświetleniu monitu i wszystko powinno być dobrze!

Jak sformatować laptopa z systemem Chrome OS?

Laptop z systemem Chrome OS jest łatwy do czyszczenia i ponownego formatowania ze względu na swoją konstrukcję. Proces formatowania tego sprzętu jest szybki i prosty. Wymaga on od użytkownika wylogowania się ze swojego konta na ekranie logowania, następnie przytrzymania klawiszy [Ctrl] + [Alt] + [Shift] + [R], kliknięcia przycisku Restart i wybrania opcji Powerwash. Cała procedura nie powinna zająć więcej niż kilkadziesiąt sekund.

Podsumowanie

Teraz, gdy znasz już podstawy formatowania komputerów z systemem Windows, Mac i Chrome OS, z pewnością poradzisz sobie z czekającym na Ciebie zadaniem. Jednak pamiętaj, jeśli nie czujesz się jeszcze pewny co do wykonywania formatowania, lepiej poproś o pomoc kogoś kto się na tym zna – np. specjalistę.

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.