korpol.pl

Internet Komputery Marketing

jak wzmocnić sygnał wi-fi
Komputery

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi w domu?

Korzystanie z bezprzewodowej sieci Wi-Fi jest zjawiskiem powszechnym w niemal każdym domu. Czasami jednak po zainstalowaniu routera sygnał Wi-Fi nie jest tak samo mocny w poszczególnych pomieszczeniach. Na przykład Internet szybko się ładuje w salonie, a w kuchni nie można swobodnie przeglądać mediów społecznościowych. Zatem jak wzmocnić sygnał Wi-Fi, aby docierał do wszystkich pomieszczeń? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Sprawdź ustawienie anten

Gdy sygnał Wi-Fi jest słabszy niż oczekiwaliśmy, warto w pierwszej kolejności sprawdzić ustawienie anten. Jeśli okaże się, że nasz router nie posiada anten, można je zawsze dokupić i przymocować do urządzenia. Anteny mogą być ustawione pionowo, jeśli sygnał ma być odbierany tylko na jednej kondygnacji. Z kolei poziomo, jeśli chcemy wzmocnić zasięg w budynku wielopiętrowym. Mając więcej anten, warto też ustawić je naprzemiennie pionowo i poziomo, może się bowiem okazać, że to właśnie takie położenie będzie optymalne dla wzmocnienia sygnału.

jak wzmocnić sygnał wi-fi

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi? Zmienić ustawienia!

Zazwyczaj, gdy kupujemy nowy router, jest on już fabrycznie zaprogramowany, aby działać przy częstotliwości 2,4 GHz. Jest to bardzo popularna częstotliwość, wykorzystywana w wielu urządzeniach codziennego użytku jak mikrofalówki, konsole, urządzenia wielofunkcyjne, czy zdalnie sterowane zabawki. Dlatego dobrym pomysłem będzie zmiana częstotliwości routera na 5 GHz, oczywiście, jeśli posiadany przez nas model ma taką możliwość. Żeby to zrobić, wystarczy wejść w panel administratora i zmienić aktualne ustawienia. Po zmianie powinniśmy od razu odczuć różnicę i móc cieszyć się szybkim Internetem w każdym pomieszczeniu.

Zmień położenie routera

Duży wpływ na poprawne rozchodzenie się sygnału z routera ma jego położenie. To dobry sposób na to, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi. Ponieważ sygnał wysyłany przez to urządzenie może być blokowany przez różnego rodzaju przeszkody – na przykład masywne meble, urządzenia typu lodówka, telewizor, a nawet przez grubsze ściany. W związku, z czym trzeba zawczasu dobrze zaplanować, gdzie umieścimy router. Urządzenie to, na pewno nie powinno leżeć w szafie, czy na podłodze. Najlepiej, aby znajdowało się w centralnym punkcie domu lub mieszkania i było położone na podwyższeniu. Przy okazji warto również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie anten i kabli oraz o umieszczeniu routera w miejscu niedostępnym dla dzieci.

jak wzmocnić sygnał wi-fi

Repeater – profesjonalny wzmacniacz sygnału

Jeśli już wszystkie powyższe sposoby nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, można się jeszcze zdecydować na dokupienie repeatera. Jest to wzmacniacz sygnału Wi-Fi, którego działanie polega na odebraniu sygnału z routera, odpowiednim wzmocnieniu go i przesłaniu wzmocnionego sygnału dalej. Ważne jedynie, aby repeater nie znajdował się zbyt blisko routera.

Wzmocnienie sygnału Wi-Fi czasem jest po prostu koniecznością, warto wówczas wiedzieć, co możemy zrobić, aby zoptymalizować działanie naszego routera. Na szczęście oprócz domowych metod, istnieją też specjalne urządzenia, które można dokupić do routera, aby zwiększyć jego zasięg i móc w pełni cieszyć się bezprzewodowym Internetem w całym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *