Tutaj jesteś

Jaki laptop do nauki – czym się kierować przy zakupie

13 grudnia 2022 Komputer laptop do nauki

Internet jest w dzisiejszych czasach największym źródłem wiedzy. Laptop okazuje się bardzo pomocny przy nauce. Młodzież znajdzie w nim z pewnością pomoc przy odrabianiu prac domowych, przygotowywaniu prezentacji i projektów do szkoły, a także utrzymywaniu bliskiego kontaktu z przyjaciółmi. Laptop jest również niezwykle przydatny w przypadku nauki zdalnej, która dotknęła wszystkich uczniów w ostatnich kilkunastu miesiącach. Jest to wygodne urządzenie, na którym możemy efektywnie się uczyć, a także równocześnie czerpać z tego przyjemność.

Na co zwrócić uwagę

Poniżej znajduje się kilka najważniejszych aspektów, które trzeba brać pod uwagę przy zakupie laptopa do nauki. Po zapoznaniu się z nimi, będziesz wiedział, na jakie urządzenie się zdecydować.

Wybór funkcjonalnego urządzenia              

Wybierając laptop do nauki, zwróć uwagę, aby był on jak najbardziej funkcjonalny. Nigdy nie wiesz, jakim nieoczekiwanym zadaniom będziesz musiał stawić czoła. Najlepiej wybrać sprzęt na długie lata, niż zmieniać go po kilku miesiącach użytkowania. Zwróć uwagę na wymienione poniżej cechy, które powinien posiadać każdy uniwersalny laptop. Jeśli jesteś osobą, którą interesuje ciągły rozwój osobisty, chcesz zdobyć nowe kwalifikacje lub po prostu nauczyć się czegoś nowego, wybierz odpowiednie dla siebie szkolenie internetowe i zacznij naukę.

Procesor

Odpowiada on za wykonywanie rozbudowanych obliczeń i jest tzw. sercem komputera. Jest to bardzo istotna część wybieranego przez nas laptopa. Do podstawowych czynności, takich jak przeglądanie Internetu, nauka, czy pisanie artykułów wystarczy w zupełności przykładowo urządzenie z procesorem Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3. Natomiast jeśli zamierasz grać na swoim laptopie również w gry, to warto zastanowić się nad procesorem z nieco wyższej półki np. Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5.

Pamięć RAM          

Odgrywa ona dużą rolę w szybkości i płynności naszego urządzenia . Przechowuje informacje potrzebne do działania programu. Zalecany rozmiar pamięci RAM mieści się w przedziale od 8 do 16 GB. Większa pojemność przeznaczona jest dla profesjonalistów, którzy potrzebują więcej pamięci do przechowywania danych na swoim urządzeniu.

Bateria

Ważnym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę przy wyborze nowego laptopa jest z pewnością bateria. Jeżeli planujesz uczyć się poza domem, w miejscu, gdzie nie będziesz miał możliwości podładowania urządzenia, ważne jest, aby bateria wystarczała nam na odpowiednią ilość czasu. Przykładowo jeżeli zamierasz zabierać laptopa ze sobą do szkoły, istotne jest, aby bateria starczała na wszystkie godziny lekcyjne.

System operacyjny

Podczas wyboru laptopa zwróć uwagę także na zainstalowany system operacyjny. Najpopularniejszymi są Windows 10 i Windows 11. Warto zaznaczyć, że ten drugi jest najnowszy i będzie cieszył się najdłuższym wsparciem poprze liczne aktualizacje. Oprócz tego możesz spotkać się również z systemami operacyjnymi typ Mac OS, Linux i Android. Jednak musisz mieć na uwadze, że część aplikacji może być nie obsługiwana na innych systemach operacyjnych niż Windows, który jest obecnie najbardziej popularny. Pamiętaj także o wyborze odpowiedniego programu antywirusowego, który zwiększy bezpieczeństwo podczas korzystania z komputera.

Rozmiar ekranu

Do nauki zazwyczaj nie potrzebujemy olbrzymiego wyświetlacza. Jeśli jednak mamy wadę wzroku i chcemy zapewnić sobie większy obszar roboczy, to warto wybrać model 15,6-calowy. W sytuacji, kiedy nasz laptop będziemy zabierali często do szkoły, pracy lub na uczelnię, warto będzie zdecydować się na ekran 13,3 lub 14-calowy. Pozwoli on Tobie na przyjemną i komfortową pracę, a jednocześnie jest on znacznie lżejszy, bardziej wygodny i poręczny.

Odpowiednia karta graficzna

Wybierając kartę graficzną, musisz mieć na uwadze zastosowania laptopa. Dla młodszych osób zupełnie wystarczająca będzie zintegrowana karta graficzna. Dla starszych uczniów, którzy regularnie przyswajają nową wiedzę, lepszym wyborem może się okazać karta dedykowana, czyli przykładowo GeForce GTX lub NVIDIA GeForce RTX. Zwiększy ona z pewnością wydajność, ponieważ możliwości są prawie nieograniczone. Laptop osiadający dobrą kartę graficzną może nawet stanowić alternatywę dla komputera stacjonarnego.  Można pokusić się  także o montaż dwóch kart graficznych. Główną korzyścią, która  płynie z takiego rozwiązania jest zwiększona wydajność  w grach komputerowych oraz programach graficznych.

Obecność wbudowanej kamery

Przed dokonaniem zakupu odpowiedniego dla siebie laptopa, warto upewnić się, czy wybrany model posiada wbudowaną kamerkę. Jeśli zależy Tobie na jak najlepszej jakości obrazu, możesz wyposażyć się w dedykowaną kamerę internetową. Niektóre urządzenia posiadają także zintegrowaną zaślepkę kamery, która gwarantuje nam maksymalne bezpieczeństwo.

Pojemny dysk twardy

Pod kątem nauki warto zakupić laptop z dyskiem SSD. Są one zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia, ciche i szybsze. Najbardziej optymalna pojemność dysku to 512 GB. Pozwoli ona Tobie na przechowywanie większej ilości plików na urządzeniu, różnych programów, gier, a także zdjęć. Jeżeli na swoim laptopie przechowujesz dużo plików, które potrafią zająć pokaźną ilość miejsca na dysku, rozsądnie będzie wybrać dysk SSD z pojemnością 1024 GB lub 2048 GB. Dzięki temu rodzajowi dysku twardego Twój system, aplikacje i gry będą uruchamiane błyskawicznie.

aparat bezlusterkowy

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak otworzyć plik AVIF