IT
Tutaj jesteś

Microsoft Visio – aplikacja do łatwego tworzenia schematów i diagramów

10 czerwca 2021 IT Microsoft Visio

Prezentacja wyników pracy z dużą ilością danych w przystępny i zrozumiały sposób może sprawiać wiele problemów – jest to szczególnie uciążliwe, kiedy musimy podzielić się swoimi pomysłami z np. grupą współpracowników czy też zespołem projektowym. Microsoft postanowił więc odpowiedzieć na tę bolączkę i stworzył program Visio, czyli aplikację pozwalającą na łatwe tworzenie schematów i diagramów. Przedstawiamy historię oraz najważniejsze wyróżniki tego narzędzia do wizualizacji danych.

Kilka słów o historii Microsoft Visio

Historia Visio rozpoczęła się już w 1992 roku – właśnie wtedy pierwsza wersja programu została stworzona oraz wypuszczona na rynek przez amerykańską firmę Shapeware Corporation. Aplikacja odniosła na tyle duży sukces komercyjny, że stojące za nią przedsiębiorstwo postanowiło wykorzystać jej rozpoznawalność – z tego powodu po 3 latach od premiery zmieniło swoją nazwę na Visio Corporation. Zarówno sama spółka, jak i jej flagowy produkt szybko zainteresowały wiele innych gigantów świata technologii. Jednym z tych podmiotów był Microsoft, który w 2000 roku nabył prawa do Visio.

Zaraz po zakupie, Visio przeszło rebranding i oficjalnie stało się aplikacją należącą do pakietu biurowego Microsoft Office. Co ciekawe, program nigdy nie został dołączony do któregokolwiek z wydań słynnego pakietu, a kolejne edycje Visio są dostępne w sprzedaży jedynie jako osobny produkt cyfrowy.

Czym jest Visio?

Aplikacja Visio powstała i jest ciągle rozwijana jako kompleksowe narzędzie do wizualizowania danych. Główne założenie programu jest bardzo proste – z pomocą gotowych diagramów oraz schematów (które można dowolnie edytować i uzupełniać) ma on ułatwiać zrozumiałe prezentowanie rozmaitych informacji, przede wszystkim na potrzeby firm oraz innych organizacji, usprawniając tym samym pracę zespołową.

Visio, podobnie jak inne produkty firmy Microsoft, został opracowany w taki sposób, aby współpraca w czasie rzeczywistym była efektywna oraz intuicyjna. Możliwość symultanicznej edycji, komentowania czy też udostępniania danego projektu w połączeniu z rozbudowanym bankiem szablonów sprawia, że cały zespół bez problemu będzie mógł dogłębnie przeanalizować każdy problem – dodaje specjalista reprezentujący firmę Klucz System, autoryzowanego dostawcę kluczy aktywacyjnych do oprogramowania.

Co oferuje program?

Visio udostępnia użytkownikowi setki gotowych szablonów oraz tysiące kształtów. Do najważniejszych funkcji programu należą:

  • schematy blokowe – z pomocą tej opcji można w szybki sposób tworzyć przejrzyste diagramy przedstawiające kolejne działania algorytmów. Rozbudowana biblioteka kształtów, wzorników i szablonów znacznie przyspiesza pracę i umożliwia przekształcanie nawet bardzo złożonych danych liczbowych,
  • schematy organizacyjne – każda organizacja i firma wymaga jasnego określenia hierarchii – Visio pozwala na wizualizowanie schematów organizacyjnych, czyli graficzne przedstawianie poszczególnych działów i panującej w nich struktury podległości służbowej. Tak przygotowany diagram można następnie wysłać do współpracowników, partnerów biznesowych czy też innych oddziałów przedsiębiorstwa,
  • rozkład pomieszczeń – Visio może służyć nawet jako program do projektowania. Opracowane przez zespół Microsoft funkcje pozwalają m.in. na tworzenie planów przestrzeni roboczej, rozmieszczenia elementów wyposażenia w biurze, układu punktu usługowego czy nawet wnętrza domu lub mieszkania. Łatwe w obróbce i w pełni skalowalne szablony umożliwiają zachowanie pełnej zgodności danych,
  • burze mózgów – sprawne opracowywanie rozwiązań potrafi być prawdziwym wyzwaniem, o czym doskonale wie każdy członek zespołów projektowych oraz kreatywnych. Visio wychodzi naprzeciw temu problemowi i w znaczny sposób ułatwia zarówno przeprowadzanie burz mózgów, jak i wyciąganie z nich przydatnych wniosków – w tym celu aplikacja udostępnia szereg przydatnych narzędzi, takich jak np. diagram cech czy też analiza SWOT,
  • diagramy sieciowe – program pozwalający na wizualne przedstawianie zależności urządzeń oraz sieci to absolutny must-have dla wszystkich projektantów produktów cyfrowych i systemów. Visio sprawia, że cały proces tworzenia jest jeszcze prostszy i szybszy.

Redakcja korpol.pl

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

systemy bezpieczeństwa data center