korpol.pl

Internet Komputery Marketing

outsourcing procesów biznesowych
Zakupy

Na czym polega outsourcing procesów biznesowych?

Wiele osób nadal błędnie uważa, że outsourcing przeznaczony jest jedynie dla największych firm. W praktyce zlecanie procesów firmom zewnętrznym jest korzystne nawet w przypadku niewielkich przedsiębiorstw. Z artykułu dowiesz się, czym jest Business Process Outsourcing, dla kogo jest przeznaczony oraz poznasz korzyści wynikające z tej współpracy.

Czym jest outsourcing procesów biznesowych?

Outsourcing to słowo angielskie będące „zlepkiem” trzech słów – outside (na zewnątrz), resource (zasoby) oraz using (użycie). Można więc powiedzieć, że ideą outsourcingu jest możliwość wykorzystania zasobów zewnętrznych w firmie. Oznacza to korzystanie z usług innych firm, które specjalizują się w danych procesach. To niezwykle praktyczne rozwiązanie może dotyczyć właściwie każdej branży. A korzystanie z takich zewnętrznych zasobów jest opłacalne zarówno dla mikro, jak i dla makro przedsiębiorstw. W praktyce firma decydująca się na outsourcing procesów biznesowych powierza wybrane zadania (np. obsługę księgową lub usługi kadrowo-płacowe) firmie zewnętrznej, a usługi realizowane są w ramach partnerskiej współpracy pomiędzy firmami.

Co otrzymuje przedsiębiorca korzystający z usług firmy zewnętrznej?

Korzyścią ze współpracy w ramach outsourcingu jest oszczędność czasu i kosztów oraz korzystanie z zasobów firmy zewnętrznej. Chodzi tutaj zarówno o wyspecjalizowane kadry, jak i o zaplecze technologiczne, czyli systemy komputerowe i programy, a nawet o sprzęt.

Współpraca jest dopasowana do potrzeb przedsiębiorstwa, dlatego klient płaci jedynie za usługi, z których faktycznie korzysta. Odchodzi konieczność tworzenia dedykowanych etatów, nie trzeba martwić się o absencję czy o dodatkowe koszty związane z błędami w rozliczeniach. Usługi realizowane są zgodnie z obowiązującym prawem, dzięki temu przedsiębiorca może całą uwagę poświęcić sprawom biznesowym.

Przykłady usług realizowanych w ramach Business Process Outsourcing

Przykładem outsourcingu procesów biznesowych może być współpraca z biurem rachunkowym, które zajmie się kompleksowo obsługą księgową. Klient otrzymuje nie tylko wsparcie specjalistów, ale nie musi też martwić się o dostęp do drogich systemów księgowych. Podobnie wygląda usługa kadrowo-płacowa polegająca na obsłudze wypłat dla pracowników, rozliczaniu absencji, a nawet na prowadzeniu całego procesu rekrutacji. Firmy coraz częściej decydują się również na procesy biznesowe związane z doradztwem podatkowym – co może przełożyć się na poprawę płynności przedsiębiorstwa i na ograniczenie wydatków.

Współpraca z multidostawcą usług

Z punktu widzenia optymalizacji kosztów w biznesie, bardzo korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest współpraca z multidostawcą usług. Co to oznacza w praktyce? Wiele procesów biznesowych z różnych obszarów powierza się jednej firmie. Mogą być to usługi związane z księgowością dla firm, z kadrami, ale również usługi z zakresu czystości lub zapewnienia bezpieczeństwa w firmie. Partnerska współpraca w ramach Business Process Outsourcing może wygenerować spore oszczędności, przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności na rynku czy też podniesienia prestiżu przedsiębiorstwa.

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.