korpol.pl

Internet Komputery Marketing

wlan co to
Komputery

Sieć WLAN co to za typ sieci i jakie ma zalety?

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez urządzeń elektroniki użytkowej, takich jak komputery lub telefony komórkowe. Urządzenia te oferują ogromną liczbę funkcji i możliwości, które ułatwiają nam codzienne życie. Bardzo często komputery oraz urządzenia mobilne wykorzystujemy także w pracy i nauce.

Funkcjonalność tych urządzeń nie byłaby tak praktyczna i szeroka, gdyby nie możliwość szybkiej komunikacji pomiędzy nimi. Sieć komputerowa to zbiór komputerów oraz urządzeń peryferyjnych połączonych ze sobą w celu przesyłania danych. Do ich połączenia stosuje się media transmisyjne przewodowe lub bezprzewodowe, a dane przesyłane są w postaci protokołów komunikacyjnych.

wlan co to

Podział sieci komputerowych ze względu na zasięg

Największą ogólnoświatową siecią komputerową jest internet. Jednak obok internetu istnieją jeszcze mniejsze sieci o ograniczonym obszarze zasięgu. Ze względu na zasięg, sieci dzielimy na:

  • LAN (Local Area Network) – działającą na lokalnym obszarze,
  • MAN (Metropolitan Area Network) – działającą na obszarze miasta lub metropolii,
  • WAN (Wide Area Network) – sieć międzykontynentalna.

Typowym przykładem lokalnych sieci komputerowych są sieci domowe, firmowe lub uczelniane. Wśród sieci typu LAN możemy wyróżnić trzy główne rodzaje:

  • bezprzewodowe sieci WLAN,
  • przewodowe sieci LAN,
  • wirtualne sieci VLAN.

WLAN co to jest za typ sieci

WLAN, czyli Wireless Local Area Network, jest to bezprzewodowa sieć łącząca ze sobą komputery i urządzenia peryferyjne na niewielkim obszarze. Urządzenia te wykorzystują najczęściej promieniowanie mikrofalowe lub podczerwień do przesyłania sygnału między sobą. Do funkcjonowania lokalnej bezprzewodowej sieci komputerowej potrzebna jest karta sieciowa, router oraz podłączenie do internetu.

wlan co to

Zalety i bezpieczeństwo w sieci WLAN

Zaletą sieci WLAN jest jej bezprzewodowa rozbudowa oraz komfortowy sposób użytkowania jej na całym obszarze działania. W zależności od siły sygnału nadajników, sieć może działać na obszarze kilkudziesięciu kilometrów. Sieć WLAN może udostępniać darmowy Internet poprzez hotspot.

W przypadku bezprzewodowych sieci WLAN, ich ogromne zalety są jednocześnie ich wadami. Fale radiowe, które odpowiadają za przenoszenie sygnału, są bardzo często współdzielone wraz z innymi urządzeniami spoza sieci. Oznacza to, że nie da się fizycznie odseparować innych urządzeń działających w pobliżu.

Z tego względu powstało wiele technologicznych rozwiązań, które zabezpieczają sieć. Takim rozwiązaniem jest szyfrowanie danych sieciowych przy pomocy klucza, za pomocą różnych metod kodowania informacji. Uwierzytelnianie użytkowników sieci oraz nadawanie im odpowiednich uprawnień jest również jedną z procedur bezpieczeństwa.

W trosce o bezpieczeństwo w sieci należy także zachować prawidłowe nawyki zachowania. W sieciach publicznych należy unikać podawania poufnych i wrażliwych informacji. Zaleca się również wyłączenie opcji automatycznego łączenia z siecią i ustawienie opcji połączenia na żądanie. Warto także rozważyć funkcję podwójnego uwierzytelniania danych oraz wyłączenie połączenia Wi-Fi, gdy nie korzystamy z Internetu.