korpol.pl

Internet Komputery Marketing

jak zmienić hasło do wifi
Komputery

Wyjaśniamy jak zmienić hasło do WiFi

Po skonfigurowaniu sieci wifi najczęściej o niej zapominamy i nawet nie staramy się zmieniać hasła. Należy jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa warto systematycznie wprowadzać nowe hasło. Jak zalogować się do routera? Jak zmienić hasło do WiFi? Sprawdź!

Jak zmienić hasło do WiFi?

Warto wiedzieć jak zmienić hasło do wifi i jak się zachować, gdy zapomnimy hasła. Logowanie do routera nie jest skomplikowane, dlatego nawet mało doświadczone osoby powinny sobie z tym poradzić bez żadnych problemów. Technologia wifi sprawia, że nie jest potrzebne połączenie przewodowe. Jest to duże ułatwienie, ponieważ często korzystamy z kilku urządzeń i na każdym z nich, chcemy mieć dostęp do sieci. Warto zwrócić uwagę na fakt, że sieć wifi odpowiadała aż za 59% ruchu w sieciach IP w 2020 roku. Obecnie nie tylko komputery stacjonarne i laptopy potrzebują dostępu do internetu. Liczba domowych urządzeń, które mogą skorzystać na połączeniu z siecią rośnie w imponującym tempie.

jak zmienić hasło do wifi

Połączenie z siecią – logowanie do routera

Z siecią można się połączyć przy pomocy smartfona lub telewizora, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mikrofalówka oraz oczyszczasz powietrza też mają taką opcję. Większość osób nie zmienia hasła do wifi i przez długie lata korzysta z tego samego. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ obniżamy w ten sposób bezpieczeństwo swojej sieci. Hasło nadane automatycznie przez producenta routera jest często bardzo skomplikowane, co dodatkowo utrudnia wpisywania hasła. Warto je co jakiś czas zmienić, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie swoich danych. W hotelach goście często proszą o podanie hasła do sieci i raczej nie są zadowoleni, gdy muszą wpisywać skomplikowane hasło zbudowane z kilkunastu znaków. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ustalenie hasła, które będziemy pamiętać i w każdej chwili je wprowadzić. Trzeba jednak pamiętać, że wybrane hasło musi być trudne do złamania. Zmiana hasła w routerze jest bardzo łatwa i nie potrzeba do tego wcale wiedzy informatycznej.

logowanie do routera

Adres strony konfiguracyjnej

Najpierw trzeba otworzyć instrukcję dołączoną do routera i zobaczyć, jaki jest adres strony konfiguracyjnej. Z reguły jest to ciąg liczb, które przedzielone są kropkami. Jeśli nie masz instrukcji to nie musisz się martwić, ponieważ adres można bez większych problemów znaleźć na oficjalnej stronie producenta urządzenia. Po otwarciu strony podaj login i hasło, które znajduje się na naklejce z tyłu routera lub w instrukcji obsługi. Po zalogowaniu trzeba otworzyć właściwą zakładkę, w której możliwe jest modyfikowanie ustawień sieci bezprzewodowej. Nazwy takich sieci mogą być różne, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakiego modelu routera korzystasz. Zmiana hasła polega na tym, że musisz podać stare hasło, a później dwukrotnie wpisać nowe. Warto zwrócić uwagę na to, żeby hasło nie było zbyt proste, ale też nie bardzo skomplikowane. Najlepiej, jeśli będzie się składać z liter, znaków specjalnych oraz liczb. Hasło należy zmieniać przynajmniej co kilka miesięcy. Gdy zapomnimy hasła to najłatwiej sprawdzić je w systemie Windows. Warto mieć na uwadze, że dokładnie tak samo można je zaktualizować.

Jak zmienić hasło na routerze?

Znajdź adres strony konfiguracyjne routera (w instrukcji urządzenia lub na stronie producenta). Następnie zaloguj się przy pomocy loginu i hasła podanych w instrukcji obsługi lub na naklejce na spodzie urządzenia. Następnie nawiguj do zakładki modyfikacji ustawień sieciowych. Zmień hasło poprzez podanie aktualnego oraz wprowadzenie dwukrotnie nowego hasła logowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *