korpol.pl

Internet Komputery Marketing

bezpieczeństwo w sieci
IT

Bezpieczeństwo w sieci – jak nie dać się okraść?

Korzystanie z Internetu ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. Dzięki internetowi możemy zrobić niezbędne zakupy, opłacać rachunki czy też kontaktować się ze znajomymi. Wszystko w wygodny sposób bez wychodzenia z domu. Wygoda korzystania z Internetu może uśpić naszą czujność. Internet wbrew pozorom może narazić nas na wiele niebezpieczeństw. Nierozważne korzystanie z sieci może skutkować stratami finansowymi, wizerunkowymi lub nawet uszkodzeniem sprzętu komputerowego. Jak budować własne bezpieczeństwo w sieci? O tym w poniższym artykule.

Bezpieczeństwo w sieci to silne hasła

Podczas korzystania z większości usług udostępnianych w internecie musimy przejść proces autoryzacji dostępu. W praktyce polega on na wpisaniu ustalonego wcześniej loginu i hasła. Pierwszym krokiem jest zadbanie o unikalność i trudność ustalanych haseł. Nie powinniśmy używać tego samego hasła na kilku witrynach. Nie jest również dobrym pomysłem ustawienie jako hasło łatwych do odgadnięcia ciągów znaków. Do zachowania bezpieczeństwa przyda się włączenie weryfikacji dwuetapowej. Weryfikacja dwuetapowa polega na potwierdzeniu wpisanego hasła za pomocą jednorazowego kodu otrzymanego na podany wcześniej numer telefonu. Strona, na której wpisujemy hasło powinna mieć aktualny certyfikat SSL. Wystawcę i ważność certyfikatu można sprawdzić w pasku adresu naszej przeglądarki internetowej.

bezpieczeństwo w sieci

Instaluj tylko sprawdzone oprogramowanie

Silne hasła to tylko wstęp do zapewnienia bezpieczeństwa w internecie. Na komputerze powinno być zainstalowane legalne i na bieżąco aktualizowane oprogramowanie. Bezpieczeństwo w sieci zwiększa dobry pakiet antywirusowy. Koszt takiego pakietu nie powinien przekroczyć stu złotych. Pakiet antywirusowy jest w stanie wykryć wiele czyhających na internautę zagrożeń i luk bezpieczeństwa. Antywirus namierza i kasuje zainstalowane na naszym komputerze oprogramowanie ransomware. Oprogramowanie ransomware może zablokować komputer z żądaniem uiszczenia okupu. Antywirus wykrywa i usuwa również skrypty służące do phisingu, czyli do odczytywania wpisywanych haseł z klawiatury. Większość pakietów antywirusowych zapewnia ochronę kamery internetowej i mikrofonu.

Korzystaj odpowiedzialnie – bezpieczeństwo w sieci

Instalacja skutecznego oprogramowania antywirusowego na komputerze powinna iść w parze z odpowiedzialnością użytkownika internetu. Czego nie należy robić podczas korzystania z internetu? Nie należy klikać w linki pochodzące z nieznanych źródeł. Takie linki możemy otrzymać w wiadomości e-mail lub SMS. Nadawcy mogą podszywać się pod bank, firmę kurierską czy nawet dostawcę energii elektrycznej. Wiadomość zazwyczaj zachęca do kliknięcia w link w celu uiszczenia brakującej wpłaty. Link będzie odsyłał jednak do spreparowanej strony przypominającej witrynę banku, która ma celu wyłudzić od nas dane logowania do bankowości internetowej. Odpowiedzialność podczas korzystania z internetu to także unikanie stron o niskiej reputacji, na przykład o witryn o tematyce pornograficznej.

bezpieczeństwo w sieci

W środkach masowego przekazu często znajdujemy informacje o osobach, którym przestępcy wyczyścili konto bankowe dzięki uzyskaniu dostępu do bankowości internetowej. Tego typu przypadki nie są niestety niczym wyjątkowym. Warto więc problem bezpiecznego korzystania z Internetu potraktować wyjątkowo poważnie.