korpol.pl

Internet Komputery Marketing

hd ready vs full hd
Elektronika

Hd ready vs full hd – które rozwiązanie wybrać?

Jak każdy użytkownik telewizora doskonale wie, obecnie obowiązującym standardem jeśli chodzi o rozdzielczość nowych modeli, jest wersja 4K. Nie oznacza to jednak tego, że na rynku nie można kupić innych, nieco słabszych telewizorów. Nadal w sprzedaży powszechnie występują rozwiązania sprzed kilku lat, czyli telewizory o rozdzielczości full HD oraz HD ready. Jeśli nie 4K, to które z nich będzie lepsze? HD ready vs full hd – co wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest model Full HD,
  • co to jest model HD Ready,
  • jakie są różnice pomiędzy powyższymi modelami,
  • jakie są zalety i wady Full HD oraz HD Ready.

Charakterystyka modelu Full HD

Telewizor posiadający ekran o rozdzielczości Full HD, czyli 1920×1080 pikseli, to model jeszcze do niedawna uważany za standard jeśli chodzi o jakość prezentowanego w domowych urządzeniach obrazu. Jest to ekran o stopień niższy jeśli chodzi o 4K. Jakie są jego wady oraz zalety?
Do najważniejszej zalety zaliczyć trzeba to, że jest to telewizor o nadal naprawdę bardzo dobrych parametrach wyświetlanego obrazu. A z racji tego, że standardem obecnie jest rozdzielczość wyższa, telewizory z tym ekranem znacznie staniały i rewelacyjne modele można kupić już za nieco ponad 1500 złotych. Co ciekawe, nie brakuje obecnie materiału w tej rozdzielczości, więc możliwości telewizora z pewnością zostaną wykorzystane w pełni, co nie jest tak oczywiste jeśli chodzi o modele 4k, które działają na pełnych obrotach jedynie wtedy, gdy korzysta się z odtwarzacza Blue-ray, lub portali streamingowych.

Charakterystyka modelu HD Ready

Jeśli jednak komuś z jakiegoś powodu nie odpowiada telewizor o rozdzielczości full HD, na rynku znaleźć można jeszcze wersje HD ready, czyli ekrany posiadające 1280×720 pikseli. Czym się one charakteryzują? Przede wszystkim w tym puncie zauważyć trzeba to, że jest to rozdzielczość wyraźnie gorsza. Nawet zupełny laik dostrzeże gołym okiem różnice na korzyść oczywiście modelu Full HD. Jest to szczególnie widoczne wtedy, gdy taką rozdzielczość wyświetli się na dużym, np. 50-calowym ekranie. W takiej sytuacji obraz może stać się nawet niemożliwym do oglądania z powodu niskiej jakości. Z tego też powody jest to rozdzielczość, która sprawdza się rewelacyjnie w przypadku małych modeli telewizorów. Co bardzo ważne, takie małe telewizory, posiadające ekrany o tej rozdzielczości, cechują się naprawdę niską ceną. Powoduje to, że jest to idealny model odbiornika dla dziecka, lub też do sypialni czy do kuchni. Świetnie sprawdzi się jako dodatkowy ekran, służący jedynie okazjonalnie podczas gdy ten główny i najczęściej użytkowany będzie posiadał większą rozdzielczość, czyli Full HD, a być może nawet pełne 4K.

Czym się różni HD od Full HD?

Różnica między telewizorami HD i Full HD polega głównie na innych rozdzielczościach wyświetlanego obrazu. Full HD oznacza rozdzielczość o parametrach 1920×1080 pikseli, natomiast HD oznacza obszar wyświetlania o metryce: co najmniej 1280×720 pikseli. Dodatkowo pomiędzy tymi standardami znajduje się oznaczenie HD Ready, które charakteryzuje się rozdzielczością: 1366 × 768 pikseli.

FAQ

Czym różnią się Full HD i HD Ready?

Full HD i HD Ready różnią się głównie rozdzielczością. Full HD (1080p) oferuje wyższą jakość obrazu niż HD Ready (720p), dzięki większej liczbie pikseli.

Czy każdy telewizor oznaczony jako HD Ready może odtwarzać materiały w rozdzielczości Full HD?

Nie, nie każdy telewizor oznaczony jako HD Ready może odtwarzać materiały w rozdzielczości Full HD. HD Ready obsługuje maksymalnie rozdzielczość 720p, więc nie jest w stanie wyświetlać treści w rozdzielczości 1080p.

Jakie są korzyści z wyboru telewizora Full HD w porównaniu do HD Ready?

Wybór telewizora Full HD przynosi kilka korzyści w porównaniu do HD Ready. Obejmuje to bardziej szczegółowy obraz, większą ostrość, lepszą jakość kolorów i większą czytelność na większych ekranach.