korpol.pl

Internet Komputery Marketing

kolumny podłogowe
Gry komputerowe

Jak można prawidłowo ustawić kolumny podłogowe w salonie? – poradnik

Obecnie praktycznie każdy z nas w swoim wnętrzu posiada rozbudowane systemy audio. Może być to zwykły zestaw kina domowego lub po prostu niezależne kolumny podłogowe. Takie dodatkowe urządzenia pozwalają nam wykreować w naszym salonie dźwięk przestrzenny, który może być nam świetnie znany chociażby z kinowych sali. Niemniej jednak, by rzeczywiście móc efektywnie wykorzystać potencjał kolumn podłogowych, musimy zadbać o to, by zostały one odpowiednio ustawione. Jak więc można to zrobić?

Dbałość o symetrię pracy kolumn podłogowych to klucz do sukcesu

Kolumny podłogowe bez wątpienia są jednym z najlepszych sprzętów audio, które możemy doposażyć do naszego salonu. Jednocześnie ich ustawienie- w odpowiedni sposób- może spędzać większości z nas przysłowiowy sen z powiek. Jednocześnie pierwszym i najważniejszym aspektem w kwestii odpowiedniego ustawienia kolumn podłogowych jest nic innego jak zadbanie o perfekcyjną symetrię ich pracy. Oczywiście nie oznacza to, że nasz cały salon ma reprezentować sobą nienaganną symetrię w zakresie rozstawienia mebli i innych dodatków. Chodzi tu głównie o to, by obie z kolumn miały szansę na pracę w takich samych lub maksymalnie zbliżonych do siebie warunkach akustycznych. Warto także zwrócić uwagę na to, by zachować odpowiedni odstęp od ściany- zwykle powinien on wynosić około 50-60 centrymetrów lub nawet więcej. Wówczas dźwięk będzie się mógł rozchodzić równomiernie i będzie wolny od wszelakich zakłóceń. Warto również wspomnieć o aspekcie, jakim jest symetria akustyczna, która również ma ogromny wpływ na prace kolumn. Symetria akustyczna odnosi się w dużej mierze do ogólnej symetrii otoczenia. Warto zadbać o to, by ustawienie mebli i innych dodatków w salonie nie powodowało silnego zróżnicowania pod względem odbijanych dźwięków.

Unikanie ustawiania kolumn podłogowych w narożnikach

Choć może się nam wydawać, że kolumny podłogowe można ustawić dosłownie wszędzie, to jednak reguła ta nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Głównie powinniśmy unikać ustawiania kolumn podłogowych w:

  • narożnikach salonu– zaburzy to możliwość rozchodzenia się dźwięku po pomieszczeniu;
  •  odległości większej niż 80-100 centymetrów od ścian;
  • miejscach, które są mocno zastawione przez meble i inne dodatki.

Takie detale, które z pozoru wydają się nam mało istotne, mogą mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie naszych kolumn podłogowych.

Ustawianie kolumn podłogowych na kształt trójkąta równobocznego

Pamiętajmy, że od ustawienia kolumn podłogowych w salonie zależy to, czy uda się nam wykorzystać ich pełny potencjał. Wobec tego postarajmy się o ich rozstawienie na wzór trójkąta równobocznego. Wówczas odległość między kolumnami powinna wynosić od 1,8 do nawet 2,5 metra co zapewni im idealne warunki do swobodnej pracy. Dodatkowo warto pamiętać, by wszystkie z kolumn podłogowych skierowane były precyzyjnie na miejsce odsłuchu. Wówczas zapewnimy sobie to, że do naszych uszu dotrze czysty i wysokiej jakości dźwięk bez zbędnych zakłóceń i szmerów. Jest to najważniejszy aspekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *