korpol.pl

Internet Komputery Marketing

serwer vps
Komputery

Serwery VPS a dedykowane – porównanie ofert

Chcąc zbudować własną stronę w sieci, wiele osób początkowo decyduje się na wybór prostego hostingu współdzielonego. Jednak wraz z rozwojem działalności konieczna jest zmiana na nieco bardziej rozbudowaną technologię. W tym momencie wybierać można pomiędzy serwerami VPS oraz dedykowanymi. Jakie mają zalety? Dla kogo się sprawdzą? Ile kosztują?

Czym są serwery VPS? Jakie mają zalety?

Serwery VPS stanowią rozwiązanie będące kompromisem pomiędzy współdzielonym hostingiem a dedykowanym rozwiązaniem. Jego działanie oparte jest o chmurową technologię, co oznacza, ze użytkownik „dzierżawi” część urządzenia wraz z innymi serwerami, które są od siebie odizolowane. Wykupując miejsce, otrzymuje się gwarancję mocy obliczeniowej. Do jego największych zalet eksperci zaliczają skalowalność zasobów bez konieczności migracji, samodzielnie zarządzanie aplikacjami, zasobami oraz parametrami serwera. Co ważne serwery VPS możesz rozbudować w dowolnym momencie (seohost.pl) oraz konfigurować tak, aby spełniały wszelkie wymagania. Plusem jest także nieskomplikowana obsługa zasobów przez administratora, który nie musi posiadać zaawansowanej wiedzy z zakresu IT oraz stosunkowo atrakcyjna cena i bezpieczeństwo.

Serwery VPS to rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale dla stron ze zmiennym ruchem, np. branży e-commerce, które organizują sezonowe wyprzedaże, stron firm, do testowania aplikacji webowych oraz tworzenia własnego oprogramowania.

Kiedy i dlaczego warto wybrać serwery dedykowane?

Serwery dedykowane opierają się na działaniu niezależnej maszyny, która jest oddana do użytku konkretnego użytkownika, znajduje się na niej jeden serwer wirtualny, a nie kilka, jak w przypadku rozwiązania VPS. Korzyściami płynącymi z wyboru serwera dedykowanego są: bardzo wysoka wydajność, szersze możliwości konfiguracji, niż w przypadku VPS oraz możliwość wyporu systemu operacyjnego i sprzętu. Ogromnym plusem jest także najwyższy poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych.

Serwer dedykowany bardzo często wybierany jest przez serwisy, które codziennie odnotowują duży ruch na stronie. Sprawdza się także w przypadku ciągle rozbudowywanych stron, które potrzebują dużych zasobów, takich jak: niezwykle rozbudowane sklepy online, serwisy streamingowe, telewizja online, strony z grami przeglądarkowymi czy firmy hostingowe.

Jakie są ceny serwerów VPS i dedykowanych?

Serwery VPS mogą bazować na dwóch rodzajach dysków HDD oraz szybszych od nich SSD. Parametr ten wpływa znacząco na cenę. Koszty związane są także z RAM-em, vCPU oraz pojemnością. Ceny wahają się od około 20 zł do 100 zł za miesiąc. Warto jednak wiedzieć, że można znaleźć także tańsze lub droższe rozwiązania.

Wielu użytkowników serwerów VPS decyduje się korzystanie z usług firm takich jak: Hostinger, SeoHost, OVH, Home, 9h czy Cyber_folks.

W przypadku wysokiej jakości serwerów dedykowanych ich cena jest zdecydowanie wyższa. Zazwyczaj zapłacić trzeba od około 250 zł miesięcznie, w zależności od wybranej konfiguracji związanej: z procesorem, RAM-em, dyskiem oraz siecią. Stosunkowo trudno jest określić górną granicę cenową serwerów dedykowanych, ponieważ rozbudowane są one w zależności od potrzeb konkretnego użytkownika oraz wielkości jego projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.