korpol.pl

Internet Komputery Marketing

Steam Deck a PS5
Zakupy

Steam Deck a PS5, Switch i Xbox Series – jak konsola wypada na tle konkurencji?

Przenośna czy stacjonarna konsola, skrywająca w sobie w zasadzie cały komputer to już wcale nie taka duża nowinka technologiczna w świecie graczy. W końcu do dyspozycji prawdziwych miłośników e-rozrywki znajduje się już kilka robiących wrażenie modeli. Mowa o konsoli Sony PS5, Nintendo Switch oraz Xbox Series, a już niebawem – absolutnej nowości, czyli konsoli Steam Deck. Różnią się one od siebie parametrami, tak więc warto dokładnie przeanalizować wszystkie ich wady i zalety, tak aby dobrać urządzenie idealne dla swoich potrzeb. I o ile PS5, Switch, czy Xbox jest już wszystkim graczom bardzo dobrze znany szczególnie warto przyjrzeć się konsoli Steam Deck. Jak wypada ona na tle konkurencji? Czym Steam Deck różni się od reszty konsol? Czy jest na co czekać? O tym poniżej, choć warto na samym początku nieco przybliżyć sylwetkę samych „konkurentów”.

PlayStation 5 – czym się wyróżniła?

9 generacja więc bez dużego zaskoczenia – to kolejny skok jakościowy. A chodzi tu przede wszystkim o bardzo dobrą rozdzielczość – nawet do 120 klatek na sekundę. Poza tym szybkie wczytywanie zapisów i uruchamianie gier, bezgłośna praca, jak również możliwość rozbudowy przestrzeni dyskowej oraz porządne tytuły gier.
Wśród pojawiających się mankamentów urządzenia wymienia się jego „gigantyczne” rozmiary, wymagające specjalnego rozplanowania przestrzeni wokół telewizora, niezbyt rozbudowaną bibliotekę gier – w zasadzie obejmującą tytuły z PS4, jak również brak wsparcia nowoczesnych formatów dźwięku.


A Xbox Series?

Jeśli chodzi o popularną serię Xbox wszystko zależy od tego jaką konsolę weźmiemy pod uwagę. Xbox series S to mniejszy dysk twardy, a także brak napędu, ale za to znacznie niższa cena. Dodatkowo model nie posiada czytnika płyt, a owa pojemność dysku to zaledwie 500GB. Z kolei Xbox series X to większa moc – a więc i lepsza płynność oraz rozdzielczość, przy oczywiście znacznie wyższej cenie.

Co lepsze Xbox Series X czy PS5?

Jedyną namacalną przewagą techniczną PS5 nad XBOXEM SERIES X jest obecność wejścia USB-C, co ułatwia korzystanie z urządzeń peryferalnych. W kwestii dodatkowego wsparcia oferta Xbox wydaje się ciekawsza pod względem bogatej biblioteki gier dostępnych w abonamencie — Xbox Game Pass.


Czy można porównywać Steam Deck z PlayStation 5 i Xbox?

Można… choć porównanie będzie nieco niesprawiedliwe. W końcu jak niewielka konsola przenośna można konkurować z mocą konsoli stacjonarnej. Xbox i PlayStation 5 wygrywa pod niemal każdym względem – chodzi o szybsze taktowanie procesora, więcej jednostek obliczeniowych i rdzeni, szybsze taktowanie GPU, a także znacznie więcej teraflopów surowej mocy GPU. Nie sposób jednak zwracać uwagę tylko na moc techniczną. W końcu największą zaletą konsoli przenośnych jest ich mobilność – im więcej okazji do gry poza przysłowiowymi czterema ścianami, tym więcej argumentów „za” Steam Deck, którego parametry w końcu wcale nie należą do najgorszych. Steam Deck przy swoich 1,6 teraflopa plasuje się dokładnie gdzieś pomiędzy ostatnią generacją konsol – Xbox One S (1,4 teraflopa) a PlayStation 4 (1,8 teraflopa).


A co jeśli chodzi o Nintendo Switch?

W zasadzie to tutaj porównanie okazuje się być najbardziej racjonalne. W końcu biorąc pod uwagę konsolę Nintendo a PlayStation 5 i Xbox – Nintendo też wypada znacznie gorzej. Po prostu konsole przenośne oferują nieco gorszą oprawę wizualną, zaś ich największą siłą jest fakt korzystania w trybie przenośnym – a więc granie poza miejscem zamieszkania.
Nintendo Switch dostępny jest w dwóch modelach – Nintendo Switch oraz Nintendo Switch Light. Choć z całą pewnością można stwierdzić, że to urządzenie hybrydowe – przynajmniej pierwszy ze wspomnianych modeli. Nintendo godzi granie mobilne z zabawą przed telewizorem – dołączona stacja dokująca zmienia całość w domowy system rozrywki.


Czym tak właściwie różni się Steam Deck od Nintendo?

Z całą pewnością nie można powiedzieć, że obie konsole to klony. Tak jak Nintendo Switch Steam Deck również ma swojego docka, tak więc można go wykorzystywać stacjonarnie, przy podłączeniu do telewizora lub monitora. Jednak owy dock należy dokupić oddzielnie – nie jest on przynajmniej jak na razie dostępny w zestawie z konsolą.
Konsola Steam Deck oferuje aż 16 GB RAM oraz 64, 256 lub 512 GB pamięci na dane – wszystko w zależności od wybranego modelu. Przy czym istnieje opcja jej rozszerzenia poprzez kartę pamięci. Konsola Nintendo to 4 GB pamięci RAM oraz 32 GB magazynu pamięci. Jeśli zaś chodzi o wyświetlacz oraz procesor – w przypadku konsoli od Valve mówimy o czterordzeniowym procesorze AMD Zen 2 oraz siedmiocalowym ekranie ze sporymi możliwościami sterowania, zaś w Nintendo to również aż cztery rdzenie procesora Nvidia Tegra oraz wyświetlacz 6,2 cala. Obie konsole mogą się pochwalić jednak ekranem dotykowym, z 10-punktowym multidotykiem.


Na uwagę zasługuje jeszcze jeden aspekt, mianowicie bateria – akumulator konsoli Nintendo Switch według oficjalnych informacji wystarcza zaledwie na trzy godziny, a w przypadku mniej rozbudowanych produkcji do dwóch razy dłużej. Steam Deck zaś wyposażono w baterię która powinna wystarczać na od dwóch do ośmiu godzin rozrywki, w zależności od wymagań gry, czy ustawień ekranu. Choć czas pokaże jak wszystko wygląda w praktyce jedno jest pewne – Steam Deck zdecydowanie nieźle namiesza na rynku!

Hej! Witamy na blogu Korpol! Znajdziesz tutaj masę artykułów, dotyczących nowych technologii, IT i komputerów. Dowiedz się jak przebiega proces projektowania gier internetowych i jakie języki programowania są najciekawsze. Poznaj niesamowite funkcje smartfonów, dzięki którym zadbasz o swój telefon! Zostań z nami na dłużej.