korpol.pl

Internet Komputery Marketing

plazma czy led
Elektronika

Telewizor plazmowy czy LED?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa każdy, kto ma zamiar kupić nowy telewizor prędzej czy później spotka się z takimi terminami jak plazma czy led.

Plazma czy LED?

W tym momencie wiele osób nie wie, który telewizor będzie lepszy. Na szczęście nie jest to tak skomplikowane jak mogłoby się nam wydawać. Jednakże warto poświęcić trochę czasu i dokonać odpowiedniego wyboru, zgodnego z naszymi preferencjami. W dzisiejszych czasach na rynku jest dostępnych bardzo wiele modeli, dlatego wybór nie jest tak oczywisty jak kiedyś. Przede wszystkim warto poznać plusy i minusy obydwu wyżej wymienionych rozwiązań. 

Wady i zalety plazmy oraz telewizorów LED

Na samym początku zacznijmy od telewizorów plazmowych. Trzeba wiedzieć, że technologia plazmowa opiera się na właściwościach gazów szlachetnych. Gazy te przechodzą w stan plazmy, tym samym wytwarzając niewidoczne dla oka człowieka promieniowanie ultrafioletowe. Plazma posiada naprawdę wielu sympatyków. Ma wiele zalet, a mianowicie dobre kąty widzenia, świetne odwzorowanie czerni, stabilna powierzchnia oświetlenia, co jest naprawdę ogromną zaletą, przekątna ekranu daje duże możliwości dla osoby, która wybierze ten model. Trzeba również wiedzieć, że są także inne plusy takie jak wysoka jakość obrazu, znakomicie odwzorowane barwy. Warto też wspomnieć, iż kontury obiektów nie ulegają zacieraniu. Jeżeli chodzi o wady tego rozwiązania to niestety można wymienić cztery. Zalicza się do nich duże zużycie energii, problemy z kolorami, a dokładnie mówiąc uzyskanie jasnego obrazu czasem sprawia problemy. Dość kłopotliwy jest transport, nie warto przenosić tego urządzenia, ponieważ mogą zajść nieodwracalne uszkodzenia. Natomiast, jeśli chodzi o telewizory LED. W tym przypadku źródłem światła w nich są diody LED. W łatwy sposób można podświetlić cały ekran. Dlatego może występować większe zapotrzebowanie na prąd, co niestety jest dużą wadą. Ten rodzaj telewizorów ma takie zalety jak dobry kontrast, efekt głębokiej, prawdziwej czerni, oszczędność w poborze energii, ergonomiczny kształt, czyli, krótko mówiąc, niewielka grubość. Występuje również duże zróżnicowanie w zakresie przekątnych ekranu, funkcji czy typów złącz. Technologia LED jest niestety o wiele droższa niż plazma, ale jak to się mówi za porządny telewizor warto więcej zapłacić. Jednak plus jest taki, iż jest on przyjazny w eksploatacji. Należy także przypomnieć, iż w starszych wersjach tego rozwiązania występują kłopoty z wyświetlaniem mocno kontrastujących ze sobą obiektów. Każda osoba powinna indywidualnie podjąć decyzje.

Co wybrać: telewizor plazmowy czy LED?

Telewizory plazmowe charakteryzują się bardzo szerokim kątem widzenia, wysokim kontrastem i lepszą głębią czerni w porównaniu do telewizorów wykonanych w technologii LED. Wszystko dzięki technologii, w której same piksele są źródłem światła i nie potrzebują dodatkowego podświetlenia, aby uzyskać obraz na ekranie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *